Rekordowa liczba studentów z Chin na zagranicznych uniwersytetach

<p> Ponad milion studentów z Chin uczęszcza na zagraniczne uniwersytety. To światowy rekord - donosi w poniedziałek BBC. Największą popularnością wśród chińskich studentów cieszą się uczelnie w krajach anglojęzycznych</p>

Jak twierdzi chińskie ministerstwa edukacji, obecnie zagranicą kształci się 1,27 mln obywateli Chin.

W 2010 roku na zagraniczne studia wyjechało ponad 284 tys. Chińczyków. Jak podkreślają chińskie władze, coraz więcej z nich po zakończeniu edukacji decyduje się na powrót do ojczyzny. W ciągu ostatnich 30 lat do Chin powróciło ponad 630 tys. studentów, którzy kształcili się na Zachodzie.

Pod koniec lat 70. chiński rząd zaczął finansować programy, których celem było wysyłanie obywateli do innych krajów, by tam zdobywali wiedzę i umiejętności. Obecnie stać na to coraz więcej rodzin, a ok. 93 proc. chińskich studentów jest w stanie samodzielnie sfinansować naukę.

Najczęściej wybierają oni uczelnie w krajach anglojęzycznych, głównie w Stanach Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a także w innych krajach zachodnich.

Jak pisze BBC, niektóre uniwersytety w związku z dużą liczbą zgłoszeń z Chin musiały wprowadzić system limitów ograniczających liczbę studentów z tego kraju.

W roku akademickim 2009-2010, na Uniwersytecie Cambridge studiowało ok. 1 tys. Chińczyków. Wybierali takie kierunki jak: inżynieria, nauki ścisłe, stosunki międzynarodowe, ekonomia i finanse oraz administracja. JHP

PAP - Nauka w Polsce

ap/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Naukowcy badają nieznaną nauce paproć sprzed 300 mln lat

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: państwa są "ekologiczne" dzięki przesuwaniu emisji poza własne granice

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera