Premiera filmu "First Orbit" w jubileusz lotu Gagarina

<strong>Premiera filmu &quot;First Orbit&quot; odbędzie się we wtorek, w 50-siątą rocznicę pierwszego załogowego lotu w kosmos. </strong>Film będzie emitowany w serwisie YouTube oraz w 330 miejscach na całym świecie. 



Dokument, który ukazuje to, co podczas swojego lotu widział z orbity Jurij Gagarin, został zrealizowany przy udziale astronautów pracujących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Film trwa 105 minut, a więc prawie tak długo, jak pierwszy załogowy lot w kosmos (108 minut). Jest to dzieło Christophera Riley - brytyjskiego reżysera, który w swoim dorobku ma kilkadziesiąt dokumentów, w większości o tematyce kosmicznej (współpracował on między innymi przy produkcji "Moonwalk One" z roku 2009 i reżyserował "Space Odyssey: Voyage To The Planets" z roku 2004).

Riley o pomoc przy realizacji "First Orbit" poprosił Europejską Agencję Kosmiczną i astronautów z 26. i 27. załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station, ISS). To właśnie dzięki nim miały zostać zebrane nagrania obrazów Ziemi, które z orbity widział Jurij Gagarin.

Astronauci z ISS zbierali materiał w specjalnym module obserwacyjnym Cupola (Kopuła), który na co dzień wykorzystywany jest do bezpośredniego, panoramicznego podglądu operacji wykonywanych automatycznym manipulatorem Canadarm2 czy manewrów dokowania wahadłowców. Cupola stanowi jednak także świetny punkt obserwacyjny Ziemi i innych ciał niebieskich, przez co astronauci mogli wygodnie filmować powierzchnię naszej planety.

Reżyserowi zależało na odtworzeniu całości "pierwszej orbity", więc astronauci musieli zbierać nagrania "kawałek po kawału" - stacja kosmiczna obiega bowiem Ziemię w czasie krótszym niż czas lotu Gagarina (pełna orbita ISS to 90 minut) i tylko raz na jakiś czas znajduje się nad tymi miejscami na Ziemi, nad którymi przelatywał pierwszy kosmonauta.

"Naszym celem było pokazanie dokładnie tych obrazów, które kosmonauta ujrzał pięćdziesiąt lat temu" - powiedział Riley.

Do filmu zostały dołączone zapisy radiowej korespondencji między centrum kontroli lotów i statkiem Wostok 1, w którym znajdował się Gagarin. W "First Orbit" wykorzystano również muzykę z albumu "Cloud Song" kompozytora Philipa Shepparda, z którym Riley współpracował już przy innych projektach.

Film będzie miał swoją globalną premierę w serwisie YouTube, pod adresem http://www.youtube.com/user/firstorbit. "First Orbit" zostanie również pokazany podczas trwającej całą dobę "Nocy Jurija", w 330 miejscach na całym świecie. Polskie pokazy odbędą się w Toruniu i Gdańsku, we wtorek, 12 kwietnia, po godzinie 20.

Oficjalna strona produkcji znajduje się pod adresem http://www.firstorbit.org. Serwis umożliwia pobranie aplikacji mobilnych zawierających informacje o locie Gagarina, wraz z ciekawostkami i animacjami. CZA

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy podczas misji IGNIS zbadają pulsometr astronauty z czujnikiem na bazie nanomateriałów MXene

  • Zdjęcie zespołu badawczego: (od lewej) dr Grzegorz Bury, dr Radosław Zajdel i prof. Krzysztof Sośnica. Fot. materiały prasowe.

    Naukowcy z Wrocławia współtworzą system nawigacyjny na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera