Ochra i czerwień - prawdziwe kolory Koloseum

<p> Ochra i czerwień to prawdziwe kolory Koloseum, do jakich dotarli konserwatorzy, zdrapując grubą warstwę brudu i spalin z pierwszych 14 filarów. Prace te poprzedzają gruntowny remont antycznego amfiteatru, który ma kosztować 25 milionów euro. </p>

Dziennik "La Repubblica" napisał w niedzielę, że wystarczyły trzy miesiące prostych zabiegów, polegających na 6-godzinnym czyszczeniu czarnych filarów wodą z rozpylacza i szczoteczkami z nylonu, by odsłonić prawdziwe barwy Koloseum.

Kolory kamienia ukryte były pod powierzchnią brudu, jaka utworzyła się przede wszystkim w ciągu ostatnich 70 lat w rezultacie emisji smogu w Wiecznym Mieście.

Podkreślono zarazem, że już te pierwsze rezultaty prac dają wyobrażenie o tym, jak cały amfiteatr Flawiuszów będzie wyglądał za kilka lat, gdy zakończy się kapitalny remont, w całości finansowany przez włoskiego przedsiębiorcę Diego Della Valle.

W niektórych miejscach znaleziono także pozostałości palenia drewna w średniowieczu, by w ten sposób wypalić elementy z żelazu i brązu. "To patyna czasu i nie jest naszym zamiarem ją usuwać, przynajmniej na razie" - zastrzegła konserwatorka Giovanna Bandini. "Dopiero w następnej kolejności można dyskutować o tym, czy przywrócić trawertynowi oryginalny kolor" - dodała. SW

PAP - Nauka w Polsce

mc/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera