Pociski z wolframu niekoniecznie ekologiczne

Wolfram może nie stać się ekologiczną alternatywą dla ołowiu czy zubożonego uranu przy produkcji nieszkodliwej dla środowiska amunicji - informuje pismo &quot;Chemical Research in Toxicology&quot;. <br />


W porównaniu z miękkim i trującym ołowiem, a zwłaszcza lekko promieniotwórczym i mocno toksycznym, zubożonym uranem, twarde stopy wolframu wydawały się idealnym, twardym i nieszkodliwym materiałem do wytwarzania pocisków. I to nie tylko pod względem ekologicznym - wolframowy pocisk jest przy takich samych wymiarach niemal dwukrotnie cięższy od ołowianego, ma zatem większą siłę przebicia.

Rozsiane w środowisku ołowiane czy uranowe pociski mogą skazić wodę i ziemię - wydawało się, że wolfram jest pozbawiony tej wady. Jak jednak wykazał zespół Jose Centeno z US Armed Forces Institute of Pathology, dodanie niewielkich ilości wolframu do wody, którą piły laboratoryjne myszy sprawiło, że zgromadził się on w ich śledzionach oraz szpiku. Na razie nie wiadomo, jaki jest długotrwały wpływ wolframu na układ odpornościowy. PMW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera