Rzymski cmentarz i inne znaleziska we wschodniej Anglii

Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w Canterbury we wschodniej Anglii odkryli rzymski cmentarz zawierający około 150 grobów - donosi serwis internetowy BBC News. <br /><br />

Odkrycia dokonano na stanowisku w okolicy St Dunstan Street w mieście Canterbury w hrabstwie Kent, gdzie archeolodzy prowadzą badania terenu przed rozpoczęciem budowy osiedla mieszkaniowego.

Wzdłuż dzisiejszej ulicy St Dunstan przebiegała w czasach rzymskich droga z Dover do Londynu, a w miejscu pracy archeologów znajdowały się przedmieścia Durovernum, jak Rzymianie nazywali dzisiejsze Canterbury.

Na odkrytym podczas prac wykopaliskowych cmentarzu składano ciała zmarłych w okresie od około 290 r. do końca IV wieku.

Jak poinformował Paul Bennett z Powiernictwa Archeologicznego Canterbury, wśród odsłoniętych grobów znajdują się pochówki kobiet i mężczyzn, osób młodocianych oraz dzieci.

Wśród odnalezionych szczątków jeden grób jest niezwykły i zawiera szkielet mężczyzny mierzącego 195 centymetrów wzrostu, należący - zdaniem naukowców - do żołnierza lub kupca, który przybył do Canterbury z Europy Północnej lub Afryki.

Archeolodzy na stanowisku odsłonili również pozostałości z późniejszych okresów, w tym gliniane posadzki średniowiecznych budowli oraz pozostałości XVIII-wiecznej synagogi. JOT

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera