Odkryto przodka jaskrów i jabłoni

Znaleziono skamieniałość rośliny, z której wywodzą się jaskry, mniszki lekarskie, jabłonie i klony. O swoim odkryciu informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature". 



Naukowcy chińscy i amerykańscy odkryli w Chinach skamieniałość rośliny sprzed 125 mln lat, należącą do grupy tzw. dwuliściennych właściwych. Obejmuje ona m.in. jaskry, mniszki lekarskie, jabłonie czy klony.

Roślina sprzed ponad stu milionów lat, nazwana Leefructus mirus, była w zaawansowanym stadium ewolucyjnym. Zdaniem badaczy, może to wskazywać, że ta grupa roślin, a może nawet cała grupa roślin kwitnących, wykształciła się wcześniej, niż dotąd sądzono.

"Dzięki temu odkryciu możemy w zupełnie inny sposób myśleć o ewolucji niektórych roślin kwitnących - wyjaśnia współautor David Dilcher, biolog z Indiana University Bloomington. - Zaczynamy również rozumieć, że zjawisko rozprzestrzeniania się wszystkich roślin kwitnących około 111 mln lat temu miało długą historię i rozpoczęło się od podziału na wiele rodzin dwuliściennych właściwych 10-15 mln lat wcześniej".

Cała skamieniałość ma ok. 16 cm wysokości. Składa się z łodygi, pięciu liści i kwiatu o pięciu płatkach.

"Myślę, że Leefructus miał wygląd atrakcyjny dla zapylających owadów" - tłumaczy Dilcher. Co prawda nie było wtedy jeszcze pszczół, ale tę funkcję pełniły np. muchy, ćmy czy żuki - dodaje. KRX

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Antykoncepcja jednoskładnikowa może zwiększać ryzyko ataków astmy

  • Adobe Stock

    Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera