Archeolodzy zbadali szczątki dzieci i zwierząt odkryte na stanowisku w strefie podmiejskiej Wielkiego Londynu i ustalili, że groby dzieci pochodzą z okresu rzymskiego, a szczątki zwierząt to pozostałości prehistorycznych obrzędów z epoki brązu - donosi serwis internetowy Sutton Guardian UK.
Odkrycia 15 dziecięcych grobów oraz szczątków ponad 100 zwierząt dokonano podczas wykopalisk prowadzonych w związku z budową nowej szkoły w Carshalton, obszarze należącym do dzielnicy Sutton na południowych obrzeżach Londynu, wchodzącej w skład Londynu Zewnętrznego.
Eksperci badający znaleziska ustalili, że groby dzieci to typowe pochówki z okresu rzymskiego, natomiast szczątki owiec, świń, psów oraz konia i kozy, odkryte w ponad 30 rytualnych dołach, są pozostałościami rytuałów ofiarnych w trakcie obrzędów sięgających czasów epoki brązu.
Według Duncana Hawkinsa, badającego pozostałości zwierzęcych ofiar, zwykle liczba rytualnych dołów w pobliżu osad z czasów epoki brązu i żelaza nie przekracza trzech takich miejsc.
Zdaniem D. Hawkinsa, ilość odkrytych rytualnych dołów oraz liczba zwierząt wskazują, że w epoce żelaza w Carshalton znajdowało się ważne miejsce kultu i stanowisko obrzędowe gromadzące dużą liczbę ludzi, którego początki sięgają epoki brązu i mogą mieć związek z kamiennym kręgiem z tego okresu, który znajdował się w pobliżu. JOT
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.