Odnaleziono najstarszą tabliczkę z pismem linearnym B

Gliniana tabliczka odnaleziona w greckiej wsi Iklaina zawiera najstarszą inskrypcję w piśmie linearnym B, którym posługiwali się Grecy około 3,5 tys. lat temu. O odkryciu informuje serwis &quot;National Geographic&quot;. <br />


Tabliczka przetrwała do naszych czasów tylko dlatego, że przypadkowy pożar wypalił glinę, z której została uformowana.

Odkryto ją na terenie gaju oliwnego we wsi Iklaina, leżącej na Peloponezie w Grecji. Została zapisana przez skrybę pomiędzy 1450 a 1350 r. p.n.e. sylabicznym pismem mykeńskim.

Pismo mykeńskie, tzw. pismo linearne B, odczytane w 1953 r. przez Michaela Ventrisa i Johna Chadwicka, służyło Grekom do prowadzenia administracji w ośrodkach pałacowych. Najważniejszym z nich były Mykeny, którymi władał potężny władca Agamemnon, opisany w "Iliadzie" Homera.

W pobliżu Iklainy archeolodzy odkryli pozostałości pałacowych murów i tarasów z czasów mykeńskich. Na szczególną uwagę zasługiwał zaawansowany system odprowadzania wody - opisuje szef wykopalisk, Michael Cosmopoulos z University of Missouri-St. Louis.

Jednak archeologów najbardziej zaskoczyła tabliczka znaleziona podczas ostatniego sezonu wykopaliskowego. "Nie powinno jej tam być" - mówi archeolog. Przede wszystkim, nie znajdowano dotąd tak starych tabliczek. Poza tym tabliczki odkrywano w głównych ośrodkach pałacowych - wyjaśnia.

Mimo że w Iklainie znajdował się pałac, to pełnił on jedynie funkcję satelicką w stosunku do ośrodka w Pylos, siedziby innego bohatera "Iliady" - Nestora.

Tabliczka ma wymiary 2,5 na 4 cm. Inskrypcja zawiera czasownik dotyczący produkcji rzemieślniczej. Na rewersie znajduje się lista imion i liczby. Zazwyczaj tego typu tabliczki suszono na słońcu, tę ktoś wyrzucił do śmieci, które następnie spalił. Ogień utwardził glinę, dzięki czemu przedmiot zachował się do naszych czasów. KRX

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera