Powszechnie stosowany barwnik histologiczny tzw. tioflawina T może spowolnić proces starzenia się nicieni - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". <br />
Tioflawina T (ThT) to związek charakteryzujący się silną fluorescencją, wiążący selektywnie złogi szkodliwego amyloidu beta i uwidaczniający je w obrazie mikroskopowym, jest rutynowo stosowany w histologii podczas preparatyki tkanki nerwowej chorych na Alzheimer'a.
Gordon Lithgow wraz z kolegami z Buck Institute for Research on Aging w Novato wykazał, że podawanie ThT nie tylko wydłuża życie robaków aż o 60 proc., ale również cofa patologiczne zmiany w białkach spowodowane przez związane z wiekiem choroby układu nerwowego nicieni.
Zdrowe białka są pofałdowane w precyzyjne, trójwymiarowe struktury; naukowcy podejrzewają że mechanizm działania tioflawiny polega na utrwalaniu tych prawidłowych struktur, co zapobiega neurodegeneracji. Badacze wykazali, że efekt działania ThT jest zależny od tzw. chaperonów - białek opiekuńczych odpowiedzialnych za prawidłowe fałdowanie innych białek.
Autorzy pracy mają nadzieję, że dzięki zdolności ThT do stabilizacji białek można ją będzie stosować w zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimer'a i innych chorób spowodowanych przez nieprawidłowo zbudowane białka. KDO
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.