Wysoki poziom stresu i nieprawidłowa ilość snu mogą negatywnie wpływać na utratę wagi podczas diety - informują naukowcy z USA na łamach pisma "International Journal of Obesity".
Wyniki ostatnich badań wykazały, że kiedy jesteśmy zdenerwowani częściej sięgamy po różnego rodzaju przekąski i smakołyki, co powoduje, że nasz mózg koduje jedzenie jako skuteczny sposób radzenia sobie ze stresem i może prowadzić do uzależnienia.
Charles Elder wraz z kolegami z Center for Health Research w Portland przeprowadził analizę wpływu stylu życia na utratę masy ciała. Naukowcy zaobserwowali, że osoby, które śpią mniej niż 6 lub więcej niż 8 godzin w ciągu doby i żyją w dużym stresie chudną wolniej w porównaniu do osób śpiących 6 do 8 godzin i wiodących spokojny tryb życia.
Według autorów pracy, już na etapie planowania diety i programu kontroli masy ciała należy uwzględnić czas snu i poziom stresu, co pozwoli skutecznie opanować wagę. KDO
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.