Działalność instytucji finansowych może się w najbliższym czasie zmienić ze względu na ograniczenia, jakie narzuca nieprzekraczalna prędkość światła, z którą wymieniane są informacje - informuje serwis "BBC News/Science & Environment".
Prowadzony przez odpowiednio zaprogramowane komputery "handel wysokiej częstotliwości" (high frequency trading) polega na automatycznym składaniu zleceń kupna i sprzedaży zgodnie z algorytmem. Często decydujące znaczenie ma różnica cen określonego instrumentu finansowego na dwóch oddalonych od siebie geograficznie rynkach. W takim przypadku odległość, na jaką wędrują sygnały może odgrywać dużą rolę.
Podczas zjazdu American Physical Society Alexander Wissner -Gross z Harvard University poinformował, że instytucje finansowe poszukują sposobu wykorzystania ograniczeń narzucanych przez prędkość światła.
Latencja - czyli czas opóźnienia, z jakim sygnał dociera z jednego globalnego centrum finansowego do innego - daje w handlu pewnym lokacjom istotną przewagę. Szanse na ulepszenie światłowodowych sieci przesyłowych są już niewielkie, bo sygnały osiągają przeciętną prędkość sięgającą 90 proc. prędkości światła.
Pierwsze, opublikowane w roku 2010 rozwiązanie Wissnera-Grossa polegało na lokalizowaniu nowych centrów finansowych dokładnie w połowie drogi pomiędzy starymi - dzięki temu można by z największym prawdopodobieństwem taniej kupować i drożej sprzedawać.
Jednak mniej ekstremalne podejście, polegające na wyborze lokalizacji tylko zbliżonych do idealnych oznacza, że mogą się pojawić nowe, rozkwitające centra finansowe choćby na niewielkich wysepkach czy w górach. Lokalizacja może się stać rodzajem bogactwa naturalnego, a firmy, które jako pierwsze skorzystają z dobrych lokalizacji zyskają przewagę nad innymi. PMW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.