Amerykanie tracą czas i pieniądze na jodowe tabletki

Popyt na zawierające jod tabletki przybrał w USA rozmiary, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistym zagrożeniem - informuje &quot;New Scientist&quot;. <table border="0" cellspacing="3" cellpadding="0" width="100%"><tbody><tr valign="top"> <td width="21"> </td> <td width="200">&nbsp;</td></tr></tbody></table>



Ludność zamieszkująca zachodnie wybrzeża USA i Kanady szybko wykupuje tabletki z jodkiem potasu. Zdaniem ekspertów, na nic im się one nie przydadzą.

W przypadku ludności narażonej na kontakt z radioaktywnym jodem, przyjmowanie jodku potasu może zablokować wchłanianie jodu radioaktywnego przez tarczycę. Ocenia się, że po awarii w Czarnobylu tysiące ludzi uniknęły w ten sposób raka tarczycy.

Według US Nuclear Regulatory Commission w przypadku poważnej awarii reaktora jodek potasu należy podać każdej osobie przebywającej w promieniu 16 kilometrów. USA są o tysiące kilometrów za daleko, by taka profilaktyka na coś się przydała.

W wywiadzie dla CNN Nolan Hertel specjalista nuklearny z Georgia Institute of Technology wyjaśnia, że gdy izotopy trafią od atmosfery, wędrując z wiatrem ulegają olbrzymiemu rozproszeniu i rozcieńczeniu. Z kolei Kenneth Mossman z Arizona State University w Tempe zauważa, że przyjmowanie jodku potasu może, co najwyżej dać poczucie, iż "coś się zrobiło".

Jednak jodek potasu może być dla niektórych osób niebezpieczny - jeśli są uczuleni na jod. U innych mogą się pojawić dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy podrażnienie gruczołów ślinowych.

Jednak błędne wyobrażenie o właściwościach jodu nie jest specjalnością tylko Amerykanów. Jak podaje agencja Associated Press, w Pekinie spanikowani Chińczycy wykupują sól, w błędnym mniemaniu, że dodawany do niej jod może ich chronić. Jednak zawartość jodu w takiej soli jest zbyt mała (pomijając fakt, że skażenie nie dotarło do Chin). PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera