W Indiach odkryto wykuty w skale grobowiec z epoki żelaza

W południowo-zachodnich Indiach, w miejscowości Kodiyeri, odkryto wykuty w skale grobowiec z czasów epoki żelaza - informuje serwis internetowy Stone Pages 



Grobowiec, wykuty w laterycie - okruchowej skale alitowej, ma sklepienie w kształcie kopuły, w centralnej jej części znajduje się słup z wygładzonego laterytu, a po dwóch stronach słupa umieszczono kamienne ławy.

Ludzie zamieszkujący ten rejon Indii we wczesnej epoce żelaza byli pierwszymi budowniczymi grobowców ze sklepieniem w kształcie kopuły wykutych w laterycie, które były wykorzystywane do powtórnego pochówku szczątków zmarłych, głównie ich niektórych kości.

W grobowcu archeolodzy odnaleźli fragmenty kości, noże z żelaza i podpórki do lamp. Wśród znalezisk znajdują się również trójnogie naczynia z czerwonej gliny oraz garnki i pokrywki z czarnej gliny.

Wydobyte z grobowca artefakty zostaną umieszczone w muzeum przy Wydziale Antropologii Uniwersytetu w Kannurze. JOT

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wykryto ślady najsilniejszej burzy słonecznej w historii Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Bakteryjny „płyn do mycia naczyń” pomaga rozkładać ropę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera