Rea i Helena na fotografiach z sondy Cassini

Rea i Helena na fotografiach z sondy Cassini. Źródło: NASA/JPL/SSI.
Rea i Helena na fotografiach z sondy Cassini. Źródło: NASA/JPL/SSI.

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) opublikowała kolejne fotografie wykonane przez sondę Cassini, która bada system Saturna. Zdjęcia ukazują księżyce gazowego olbrzyma. <br />


Najnowsza fotografia, z 31 stycznia, przedstawia Helenę, niewielki księżyc Saturna (ok. 30 km średnicy) zaliczany do grupy satelitów trojańskich - obiektów poruszający się wokół planety po tej samej lub bardzo zbliżonej orbicie co inny, dużo masywniejszy księżyc.

Na fotografii z 11 stycznia widać kilka satelitów Saturna, jednak na pierwszym planie znajduje się tylko Rea - drugi co do wielkości, lodowy księżyc gazowego olbrzyma. Na zdjęciu są także widoczne z boku pierścienie Saturna, gdyż sonda podczas wykonywania fotografii znajdowała się dokładnie w ich płaszczyźnie. Obraz został uzyskany z odległości 60 tys. kilometrów od Rei.

Program Cassini-Huygens jest efektem współpracy NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI. Celem trwającej od 1997 roku misji jest badanie całego układu Saturna, w tym księżyców planety.

W budowie lądownika Huygens, którego zadaniem było lądowanie na największym satelicie gazowego olbrzyma - Tytanie, brali również udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. JPO

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera