Francja: pierwszy na świecie przeszczep sztucznego oskrzela

Emmanuel Martinod, chirurg z Avicenne Hospital w Paryżu, po raz pierwszy wszczepił 78-letniej osobie chorej na raka płuc wyhodowane w laboratorium oskrzela - informuje AFP. <br /><br />

Operacje przeprowadzono już w październiku 2009 r., ale poinformowano o tym dopiero teraz, po ukazaniu się publikacji na ten temat na łamach "Annals of Thoracic Surgery". Do przeszczepu wykorzystano oskrzela, które spreparowano z fragmentu aorty przechowywanej w niskiej temperaturze w banku tkanek. Dla jej wzmocnienia użyto stentu, niewielkiej "sprężynki" ze stali, umieszczonej wewnątrz kawałka tego naczynia.

Dr Martinom zapewnia, że chory czuje się bardzo dobrze, choć przyznaje, że po tak ciężkich operacjach trzeba być ostrożnym we wszelkich rokowaniach. To m.in. dlatego tak późno poinformowano o zabiegu. "Przygotowywaliśmy się do niego 10 lat" - powiedział AFP dr Martinod.

Oskrzela to rozgałęziony drzewiasto system rurek zbudowanych podobnie jak tchawica, ale znacznie węższych. Ich zadanie polega na odprowadzaniu i doprowadzaniu powietrza do płuc. Lewe oskrzele jest dłuższe od prawego, natomiast prawe w porównaniu do lewego posiada większą średnicę. Oskrzela po kolejnych rozgałęzieniach przechodzą w oskrzeliki, a następnie w oskrzeliki płucne, zawierające w ścianie pęcherzyki płucne. ZBW

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Obraz w podczerwieni pokazujący pobliską galaktykę VV114 oraz w  tle odległą galaktykę J0107a o przesunięciu ku czerwieni z = 2,467. Po prawej: rozmieszczenie gazu w J0107a widziane przez ALMA. Źródło: NASA, ALMA(ESO/NAOJ/NRAO), Huang et al.

    Odległy kosmiczny pojedynek dwóch galaktyk

  • Fot. Adobe Stock

    Otwarte pozycje w programie Junior Professional ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera