Odkryto neurony odpowiedzialne za uzależnienie od heroiny

Skłonność do powrotów do używania heroiny jest zależna od aktywności małej grupy neuronów kory przedczołowej mózgu - informują naukowcy z USA na łamach "Nature Neuroscience". Wyniki ich badań, przeprowadzonych na zwierzęcym modelu uzależnienia, mają szansę pomóc w terapii uzależnionych od heroiny ludzi, nieradzących sobie z nawrotami uzależnienia.

Jak wiadomo z wcześniejszych badań, zarówno u gryzoni jak i u ludzi występuje silny związek pomiędzy uzależnieniem od różnych substancji i okolicznościami w jakich narkotyki lub używki były stosowane. Nałogowcy, próbujący skończyć z nałogiem są narażeni na nawrót uzależnienia kiedy znajdą się w sytuacjach w jakich zwykle zażywali narkotyki.

Yavin Shaham wraz z zespołem z National Institute on Drug Abuse w Baltimore odkrył, że mała grupa neuronów ze środkowej części kory przedczołowej mózgu wykazuje zwiększoną aktywność, kiedy szczury uzależnione od heroiny znajdą się w środowisku, w którym wcześniej zażywały narkotyk.

Naukowcy wykazali też, że podanie zwierzętom leku selektywnie hamującego aktywność tych neuronów pomaga wykluczyć potrzebę używania heroiny u szczurów mających skłonność do nawrotów uzależnienia. Dalsze badania pozwolą ustalić czy w podobny sposób można będzie leczyć ludzi wychodzących z uzależnienia od heroiny.

PAP - Nauka w Polsce

kdo/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera