Zaobserwowano największy od ponad czterech lat wybuch na Słońcu

Astronomowie zaobserwowali najsilniejszy od ponad czterech lat wybuch na Słońcu - podaje "SpaceWeather". Materia z eksplozji będzie docierać do Ziemi w czwartek i piątek. Spowoduje ona, że zorze polarne mogą być intensywniejsze i widoczne nawet z Polski.

Intensywny wybuch ma związek ze wzrostem aktywności plam słonecznych - podaje serwis "SpaceWeather". W ciągu ostatnich kilku dni na powierzchni Słońca rozbudowała się duża grupa plam słonecznych oznaczona numerem 1158. W ostatnich dniach obszar ten popisał się sporymi rozbłyskami.

To pierwsza tego typu erupcja w nowym cyklu aktywności słonecznej oznaczonym numerem 24.

Ponieważ obszar nr 1158 cały czas znajduje się stosunkowo blisko centrum tarczy naszej dziennej gwiazdy, wyrzucona w wybuchu materia została skierowana w stronę naszej planety.

Jak informuje serwis BBC, naukowcy na całym świecie będą obserwować wpływ wybuchów na naszą planetę.

W 1972 roku burza geomagnetyczna wywołana przez rozbłyskiem słonecznym zakłóciła łączność telefoniczną w amerykańskim stanie Illinois. W 1989 roku kolejna burza słoneczna pozbawiła energii elektrycznej sześć milionów mieszkańców kanadyjskiej prowincji Quebec.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ pmw/ krf/ kap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort rozwoju przygotował projekt ustawy regulującej zasady działalności kosmicznej

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Rzeszowska będzie transmitować połączenie z ISS podczas misji IGNIS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera