
Choć nasze mózgi są przystosowane do mówienia prawdy, dzięki częstemu kłamaniu można przezwyciężyć to ograniczenie i kłamać z łatwością w sposób trudny do wykrycia - informuje "New Scientist". <br /><br />
Zespół Bruno Verschuere z uniwersytetu w Gandawie zajął się badaniem nad skuteczniejszym łgarstwem. W eksperymentach wzięły udział trzy grupy studentów.
Najpierw poproszono ich o pisemny raport dotyczący codziennych czynności. Następnie każdego pytano o te czynności, prosząc by powiedzieli prawdę lub by skłamali. Pytania były przeplatane "wypełniającymi" pytaniami dotyczącymi nowego tematu.
Jedną grupę zawsze proszono o prawdziwe odpowiedzi na "wypełniające" pytania, druga musiała kłamać, zaś trzecia grupa miała kłamać równie często, co mówić prawdę. Okazało się, że osoby często kłamiące nabrały w tym wprawy - fałszywych odpowiedzi udzielały równie łatwo, co prawdziwych.
Zdaniem ekspertów, u osób często kłamiących - na przykład patologicznych kłamców czy psychopatów - badanie detektorem kłamstw może nie być miarodajne. Pomocne mogłoby być przeplatanie zasadniczych pytań podczas badania prostymi pytaniami, na które odpowiedź jest oczywista. PMW
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.