Waga noworodka ma związek z wiekiem matki

Młode matki częściej rodzą dzieci z niedowagą, które są bardziej narażone na komplikacje zdrowotne, takie jak cukrzyca czy choroby serca - informują naukowcy z Holandii. Wyniki ich badań ukazały się na łamach &quot;British Journal of Obstetrics and Gynecology&quot;. <br /><br />

Z badań przeprowadzonych wśród ponad 8,5 tys. kobiet, które zostały matkami w latach 2002 - 2006, wynika, że kobiety poniżej 20. roku życia częściej rodzą dzieci ważące poniżej 2,5 kilograma (7 proc.) w porównaniu z 30 - 35-latkami (4 proc.).

W przypadku starszych matek z kolei dzieci częściej ważą powyżej 4,5 kilograma, co może być zwiastunem późniejszych problemów z otyłością. Wśród kobiet powyżej 40. roku życia było to około 10 proc., a wśród najmłodszych mam - jedynie 3 proc.

Rachel Bakker z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie zwraca uwagę, że zależność pomiędzy wiekiem matki a ryzykiem urodzenia dziecka z niedowagą ma związek głównie z czynnikami społecznymi (m.in. grupa etniczna, wykształcenie oraz to, czy kobieta rodzi po raz pierwszy) a także ze stylem życia (dieta, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu).

Żaden z tych czynników nie wyjaśnia jednak, dlaczego dzieci starszych kobiet są bardziej narażone na nadwagę. Zdaniem Bakker znaczenie mogą mieć tu inne czynniki, które nie zostały uwzględnione przez naukowców.

Badaczka dodaje, że w czasach, gdy rośnie średni wiek, w którym kobiety decydują się na ciążę, niezbędne jest dalsze badanie potencjalnego wpływu wieku matki na rozwój dziecka.KOC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera