Naukowe potyczki z Barackiem Obamą

Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

<strong>Barack Obama odwiedzi polskich telewidzów. 7 lutego wieczorem na kanale Discovery Channel zostanie wyemitowany specjalny odcinek popularnonaukowego programu „Prawda czy fałsz – pogromcy mitów”, z gościnnym udziałem prezydenta USA. </strong>Poprzez udział w nagraniu Obama chce promować prowadzoną przez swą administrację kampanię na rzecz nauki, technologii, inżynierii i matematyki.

Tematyka poruszana w poniedziałkowym odcinku dotyczyć będzie znanego antycznego mitu, głoszącego, iż Archimedes podpalił flotę rzymską tylko i wyłącznie przy użyciu luster odbijających promienie słoneczne. Jak sugeruje tytuł nagrania - „Na życzenie prezydenta USA” - to właśnie Obama zainspirował prowadzących do zajęcia się tym problemem i próby obalenia kontrowersyjnej legendy.

Według niej, Archimedes – wybitny grecki filozof przyrody i matematyk – około 214-212 r.p.n.e. spalił wrogą, rzymską flotę za pomocą ... samej wiedzy. Wykorzystał bowiem duże lustra, aby skupić promienie słoneczne na rzymskich okrętach i podpalić je podczas oblężenia Syrakuz. „To taka broń solarna, która kierowała promienie słoneczne z taką mocą, że nadciągające rzymskie statki stawały w ogniu” - tłumaczą autorzy programu.

Od wieków naukowcy z całego świata próbują doświadczalnie potwierdzić lub obalić prawdziwość tej historii. Zdecydowana większość z nich uważa, że legenda raczej mija się z prawdą, a Archimedes musiał posłużyć się inną metodą zniszczenia nieprzyjaciela. Trudno bowiem wyobrazić sobie, że tysiące lat temu, nie dysponując żadną wyrafinowaną techniką, ludzie byli w stanie zaprojektować system luster, który utrzymały wiązkę promieni na ruchomym celu wystarczająco długo i precyzyjnie, by rozniecić ogień.

Tym razem, zgodnie z życzeniem Baraca Obamy, zmierzyć się z kontrowersyjną legendą postanowili amerykańscy pogromcy mitów, czyli Adam Savage i Jamie Hyneman. Do eksperymentu zaprosili kilkudziesięciu ochotników, którzy wyposażeni w lustra, usiłowali wzniecić pożar obiektu położonego w dość dużej odległości. O wyniku ich prac polscy widzowie przekonają się już wkrótce.

Udział prezydenta USA w „Pogromcach mitów” jest częścią inicjatywy Head Rush, czyli niekomercyjnego bloku naukowego dla dzieci, którego realizacja rozpoczęła się w sierpniu 2009 roku na Science Channel. Obama zaangażował się w nią, aby podkreślić, jak bardzo istotna dla jego kraju jest edukacja, a także rozwój nauki, technologii i inżynierii.  

„Wspieranie edukacji jest dla mnie ważne jako prezydenta. Nie ma rzeczy ważniejszej dla przyszłości naszego kraju, niż zaangażowanie młodych ludzi w matematykę i naukę. Wiele wyzwań, przed którymi stanie nasz kraj, będzie zależeć od zaangażowania młodzieży w te dziedziny. A wy (twórcy programu – przyp. PAP) wykonujecie świetną robotę sprawiając, że nauka staje się zabawą” - skomentował swój udział w nagraniu amerykański prezydent. I dodał: „Wystąpiłem w Pogromcach mitów, jako gość specjalny, ale niestety nic nie wysadziłem. Trochę mnie to sfrustrowało”.

Premiera programu: poniedziałek 7 lutego o godz. 19:00 na kanale Discovery Channel.

***

„Pogromcy mitów” to popularny na całym świecie program, w którym prowadzący naukowymi sposobami sprawdzają, ile jest prawdy w znanych mitach i legendach. Dzięki własnej ciekawości i pomysłowości testują najpowszechniejsze wierzenia krążące wśród ludzi, w sposób przystępny, zrozumiały i przede wszystkim ciekawy.

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera