Można już badać odciski palców na tkaninie

Udoskonalona technika daktyloskopijna pozwoli badać odciski palców także na powierzchni tkaniny - informuje &quot;New Scientist&quot;. <br /><br />

Tradycyjna metoda uwidaczniania odcisków palców - za pomocą proszku daktyloskopijnego - nie sprawdza się na powierzchniach porowatych. Tymczasem sprawcy wielu przestępstw zostawiają ślady palców na tkaninie - na przykład na ubraniu ofiary, zasłonie czy obiciu mebla.

Metoda, opracowana przez naukowców z University of Alberta w Dundee oraz The Scottish Police Services Authority (SPSA), opiera się na nakładaniu w próżni cienkiej warstwy złota, a następnie cynku. Cynk przywiera do złota tylko w miejscach, gdzie nie ma odcisków - tworząc ich ciemne odwzorowanie na szarym tle.

Jak powiedział Paul Deacon, szef działu linii papilarnych w SPSA, w ten sposób uzyskano zadowalającej jakości i umożliwiające identyfikację odciski pozostawione na jedwabiu, nylonie i tkaninach poliestrowych. Trwają badania dotyczące odtwarzania śladów pozostawionych na wełnie i bawełnie.

Wcześniej w ten sposób udawało się uwidaczniać tylko ślady palców na twardych powierzchniach.

Twórcy metody zastrzegają, że nie rozwiązuje ona wszystkich problemów - najlepiej sprawdza się w przypadku tkanin o gęstym splocie, jak nylon czy jedwab. Niemniej jednak - szacują -powinna pomóc w rozstrzygnięciu przeciętnie jednej poważnej sprawy tygodniowo. Nawet jeśli nie uda się uwidocznić całego odcisku, badanie może pomóc w ustaleniu przebiegu wypadków.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/mmej/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera