Czynnik wzrostu o nazwie IGF-II poprawia pamięć

Podawanie szczurom naturalnie występującego białka o nazwie insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-II) znacząco poprawia zapamiętywanie i zapobiega zapominaniu - informują naukowcy z USA na łamach pisma &quot;Nature&quot;. <br /><br />

IGF-II bez problemu przenika przez barierę krew-mózg, tak że są realne szanse, iż w niedługim czasie stanie się lekiem poprawiającym zdolności poznawcze np. u chorych na zespół stresu pourazowego.

Cristina Alberini wraz z zespołem z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku wykazała, że podawanie do hipokampa szczurów czynnika IGF-II po sesji poznawczej (kiedy szczury uczyły się gdzie nie można wchodzić, żeby nie otrzymać bolesnego bodźca), znacząco poprawia zapamiętywanie informacji.

Z wcześniejszych badań wiadomo, że IGF-II bierze udział w mechanizmie konsolidacji czyli utrwalania przyswojonych informacji. Zdaniem autorów badań, wyniki wskazują że IGF-II rozpoczyna kaskadę przekazywania sygnału, która wzmacnia przekazywanie informacji przez synapsy pomiędzy komórkami nerwowymi.

Naukowcy sugerują jednak, że aby działanie IGF-II było skuteczne, czynnik musi być podany w stosunkowo krótkim czasie po zaprezentowaniu nowych informacji - podczas konsolidacji pamięci - około tygodnia do dwóch od sesji poznawczej. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera