Nietoperze z Borneo wykorzystują "dzbanki" łowne owadożernych roślin jako kryjówkę - i toaletę - informuje pismo "Biology Letters". <br /><br />
Obrzeże dzbanka jest pokryte śliską, wabiącą substancją. Owad wpada do środka pułapki i zanurza się w cieczy trawiennej, z której już nie może się wydostać. Roślina trawi zdobycz i wchłania składniki odżywcze, zwłaszcza związki azotu i fosforu. Dzbanki posiadają także wieczko, dzięki któremu woda deszczowa nie rozcieńcza trawiącego soku.
Dzbaneczniki z gatunku Nepenthes rafflesiana elongata mają szczególnie długie dzbanki. Mimo to łapią siedem razy mniej owadów niż inne dzbaneczniki z Borneo.
Zespół doktora Ulmara Grafe wykazał, że nieudane łowy roślina wynagradza sobie nawiązaniem owocnej współpracy z nietoperzem Kerivoula hardwickii, który przyczaja się w dzbanku powyżej powierzchni trawiącego soku. Odchody nietoperza wpadają do dzbanka i są trawione, dostarczając roślinie cennych substancji pokarmowych. Natomiast ukryty w dzbanku nietoperz unika ssących krew pasożytów.
W zeszłym roku dr Charles Clarke z Monash University obserwował małe ssaki - wiewióreczniki - wypróżniające się do ogromnych (o pojemności nawet 2 litrów) dzbanków innego gatunku - Nepenthes rajah. W tym wypadku zwierzę dostarczało roślinie składników pokarmowych, ale nie korzystało z niej jako schronienia.
Zdaniem doktora Grafe, jego odkrycie może być przykładem subtelnych współzależności w przyrodzie - wyginięcie dzbanecznika mogłoby zagrozić nietoperzowi - i na odwrót. PMW
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.