<strong><a href="http://www.ma.krakow.pl/" title="Muzeum Archeologiczne w Krakowie">Krakowskie Muzeum Archeologiczne </a>organizuje 27 stycznia wykład poświęcony jednemu z bardziej intrygujących zabytków z jego kolekcji - ponad 2, 5-metrowemu, wapiennemu posągowi Światowida</strong>. O tym niezwykłym zabytku, który wydobyto z rzeki Zbrucz w 1848 roku, opowie Anna Tyniec z Działu Średniowiecza i Czasów Nowożytnych krakowskiego muzeum.
Posąg trafił do Krakowa w 1851 roku. Wiele znaków zapytania dotyczących zabytku związanych jest z jego niejasnymi okolicznościami wydobycia. Czym był? Czym jest? Kogo lub co przedstawia? Kto go stworzył i w jakim celu? - badaczka spróbuje rzucić światło na zagadkowy zabytek podczas swojej prezentacji.
Zdaniem Anny Tyniec trudno dociec, co spowodowało, że nie dysponujemy danymi, które pozwoliłyby na szczegółowy opis miejsca znaleziska. Współczesne lub najbliższe czasowi odkrycia informacje mają bardziej charakter romantycznej legendy, niż relacji świadków - uważa archeolog.
Posąg przypomina kształtem egipskie obeliski - to prostopadłościenny słup, którego boki pokryte są trzema pasmami przedstawień figuralnych kojarzonymi najczęściej przez archeologów i religioznawców z przedstawieniami bogów.
"Zwieńczenie posągu to plastycznie uformowane cztery połączone, pozbawione owłosienia, ludzkie głowy osadzone na krótkich szyjach. Nakrywa je wspólne nakrycie głowy - przypominające kapelusz" - wyjaśnia Tyniec.
Nawet określenie wieku zabytku jest trudne, chociaż naukowcy skłaniali się najczęściej ku X lub przełomowi IX/X wieku. Nazwa "Światowid ze Zbrucza" mimo, że wskazuje kogo przedstawia posąg, nie jest wiążąca i ostateczna - takim mianem posąg nazwali XIX-wieczni odkrywcy.
Początek spotkania o godz. 16.30.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/ bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.