Antybiotyki stosowane razem z lekami na nadciśnienie mogą niebezpiecznie obniżać ciśnienie krwi

Przyjmowanie popularnych antybiotyków makrolidowych razem ze stosowanymi powszechnie lekami na nadciśnienie może niebezpiecznie obniżać ciśnienie krwi u starszych pacjentów - ostrzegają naukowcy z Kanady na łamach pisma &quot;Canadian Medical Association Journal&quot;. <br /><br />

Antybiotyki makrolidowe takie jak erytromycyna, klarytromycyna i azytromycyna są jednymi z najczęściej stosowanych antybiotyków, generalnie są dobrze tolerowane przez organizm, niemniej jednak mogą wchodzić w poważne interakcje z kilkoma innymi lekami.

Doktor David Juurlink z Sunnybrook Research Institute wraz z kolegami badał pacjentów w wieku od 66 lat wzwyż, którzy byli leczeni blokerem kanału wapniowego (popularnym lekiem na nadciśnienie). Naukowcy stwierdzili w tej grupie obecność pacjentów hospitalizowanych z powodu niebezpiecznie niskiego ciśnienia krwi, a wśród nich - pacjentów przyjmujących bezpośrednio przed hospitalizacją jeden z antybiotyków makrolidowych.

Autorzy pracy zanotowali, że 7100 pacjentów przyjmujących blokery kanału wapniowego trafiło w latach 1994-2009 do szpitala z powodu niebezpiecznego obniżenia ciśnienia lub wstrząsu. Jak stwierdzili naukowcy stosowanie erytromycyny zwiększało ryzyko obniżenia ciśnienia krwi prawie 6-krotnie, a klarytromycyny blisko 4-krotnie. Jedynie azytromycyna nie powodowała niebezpiecznego obniżenia ciśnienia.

Jak podsumowują naukowcy "u starszych pacjentów przyjmujących blokery kanału wapniowego dwa antybiotyki makrolidowe powodują znaczący wzrost ryzyka hospitalizacji z powodu zagrażającego życiu obniżenia ciśnienia krwi. Niemniej jednak lek z tej samej grupy antybiotyków - azytromycyna jest w tych samych warunkach bezpieczna. W związku z tym w razie konieczności leczenia takich pacjentów antybiotykami makrolidowymi, powinna być stosowana preferencyjnie" - dodają. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera