Kontrolowana za pomocą pola magnetycznego pigułka może ułatwić wchłanianie leków - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences". <br /><br />
Nowy magnetyczny system podawania leków, opracowany przez naukowców z Brown University (USA) pozwala zatrzymać lek we właściwym miejscu, jeśli jest to potrzebne.
Wystarczy żelatynowa kapsułka zaopatrzona w miniaturowy magnesik oraz urządzenie, które wytwarza pole magnetyczne o automatycznie regulowanym natężeniu siły działającej na pigułkę, by się nie przemieszczała, ale i nie stwarzała zagrożenia. Jednocześnie za pomocą urządzenia rentgenowskiego można widzieć położenie pigułki (magnes daje wyraźny cień na zdjęciach rentgenowskich).
Technologię można by zastosować na przykład w leczeniu osób z cukrzycą lub nowotworami; pozwoli ona także lepiej zrozumieć, w której części jelita leki najlepiej się wchłaniają.
Znając miejsce położenia pigułki można mierzyć poziom leku we krwi i znajdować optymalne położenie pigułki. Badania na szczurach wykazały, że metoda jest bezpieczna - nawet przy utrzymywaniu kapsułki w jednym miejscu przez 12 godzin siła działająca na ścianę jelita była 60 razy słabsza od tej, jaka mogłaby zaszkodzić.
Po zakończeniu badań na szczurach mają się rozpocząć próby na większych zwierzętach, a potem - na ludziach. PMW
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.