Hiszpański bielinek kapustnik (Pieris brassicae) przesypia w stadium poczwarki okres, w którym grożą mu groźne pasożyty - informuje "New Scientist". <br /><br />
Z pozoru życie bielinków na południu Hiszpanii jest beztroskie - przez cały rok pełno tam pokarmu i w tym czasie może się pojawić nawet dziewięć pokoleń motyli. Jednak zagraża im osa - baryłkarz bieliniak (Cotesia glomerata). Składa jaja w ciele gąsienic motyla, które znajduje dzięki chemicznym sygnałom wydzielanym przez zaatakowane rośliny. Samica osy może złożyć w ciele jednej gąsienicy do 20 jaj, a pechowe gąsienice mogą stać się ofiarą kilku samic.
Z jaj osy wykluwają się larwy, które żywią się ciałem gąsienicy. Tuż przed przejściem gąsienicy w stadium poczwarki larwy wygryzają sobie drogę na zewnątrz, co zabija gąsienicę.
12 lat temu Hubert Spieth z uniwersytetu w Bielefeld zauważył coś dziwnego - gąsienice z południowej Hiszpanii, które wytwarzały kokony po koniec maja wbrew oczekiwaniom przebywały w nich aż do września. Taką reakcję wywoływały dłuższe dni.
Wiele zwierząt zapada w rodzaj snu, zwany w przypadku snu zimowego hibernacją, zaś letniego - estywacją - by lepiej poradzić sobie z zimnem bądź suszą i brakiem pożywienia. Ale w południowej Hiszpanii jest ciepło i jedzenia nie brakuje. Po co motyl miałby wyrzekać się okazji do osiągnięciom dojrzałości i rozmnażania?
Po latach badań Spieth i jego student Ulrich Porschmann znaleźli wyjaśnienie. Okazało się, że w maju aż 96 proc. gąsienic ma pasożyty, podczas gdy we wrześniu - 30 proc. Dzięki estywacji gąsienice nie dają pasożytom okazji do żerowania, co sprawia, że liczebność baryłkarzy spada.
Taka taktyka ma sens tylko w sprzyjających warunkach południa Hiszpanii - w innych miejscach, na przykład w środkowej Europie, letni sen nazbyt ograniczałby możliwości rozmnażania bielinka. Mutacja związana z estywacją zapewne pojawiła się niedawno, ponieważ nie występuje na przykład u bielinków zasiedlających równie ciepłe co południowa Hiszpania Włochy.PMW
PAP - Nauka w Polsce
agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.