Szumem usznym określa się zjawisko odbierania dźwięków przy braku bodźców akustycznych. Ta męcząca przypadłość dotyka miliony osób na całym świecie. Większość ludzi doświadcza jej w pewnym okresie życia, ale u 5 procent całej populacji schorzenie staje się przewlekłe i szczególnie dokuczliwe. Może przeszkadzać w codziennych zajęciach, powodować zaburzenia równowagi, bezsenność i depresję.
Szumy uszne mogą występować jako: dzwonienie, łoskot, gwizd, brzęczenie, świstanie lub syczenie. Występują przy prawie wszystkich schorzeniach uszu, mogą pojawić się po urazie głowy czy urazach związanych z dużym hałasem. Najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie zakończeń nerwu słuchowego w uchu wewnętrznym. Szumy bywają też spowodowane przez alergię, obecność guza, cukrzycę, problemy z tarczycą, zaburzenia krążenia w związku ze zbyt wysokim albo zbyt niskim ciśnieniem krwi czy używanie niektórych leków (na przykład aspiryny).
Uważa się, że szumy uszne powoduje reorganizacja kory słuchowej mózgu - zbyt wiele komórek reaguje na dźwięki o określonej częstotliwości. Navzer Engineer z University of Texas w Dallas wyciągnął z tej teorii wnioski - postanowił ponownie zreorganizować korę mózgową.
Naukowcy odtwarzali siedmiu szczurom tony o różnych częstotliwościach - z wyjątkiem tego, który spowodował szum w uszach. Jednocześnie stymulowany był ich nerw błędny, którego aktywność wpływa na plastyczność mózgu. Proces był powtarzany 300 razy dziennie. Po 18 dniach szczury wykazywały znacznie mniejszą aktywność związaną z szumem w uszach. Efekt ten utrzymywał się przez trzy tygodnie. Druga grupa szczurów poddawana pozornej terapii nie zmieniła swoich zachowań.
Obecnie zespół Engineera pracuje nad leczeniem ludzi podobną metodą. PMW
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.