Historia i kultura

Cenne odkrycia w klasztorze Bożogrobców w Miechowie

<strong>Butelkę wypełnioną dokumentami - zapewne z początku II wojny światowej oraz kilkadziesiąt średniowiecznych monet znaleźli archeolodzy na terenie budynków klasztornych Bożogrobców w Miechowie (Małopolska).</strong> Podczas badań nieinwazyjnych w kaplicy Grobu Bożego zidentyfikowano zaś kryptę, w której znajduje się jeden szkielet.

Badania wykopaliskowe na terenie budynków rozpoczęto w związku z rewitalizacją kompleksu m.in. do celów wystawienniczych - powstanie tutaj muzeum prezentujące dzieje mnichów zamieszkujących dawny klasztor.

Badaczy zaskoczyła duża liczba odkrytych monet średniowiecznych - w sumie 42 sztuki. "Znaleźliśmy bilon datowany od czasów Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego aż po panowanie Kazimierza Jagiellończyka" - mówi archeolog Paweł Micyk, kierownik prac archeologicznych.

Wykopaliska odsłoniły również w krużgankach niewidoczne fundamenty pierwszego klasztoru z XIII-XIV wieku.

Pośród rumoszu archeolodzy znaleźli butelkę wypełnioną drukami.

"Wewnątrz znajdują się dokumenty odnoszące się zapewne do kampanii wrześniowej. Prawdopodobnie ukryli je żołnierze z jednego z pułków wycofującej się Armii Kraków" - wyjaśnia Micyk. "Świadczą o tym fragmenty tekstów prześwitujące przez butelkę - kwit z datą 1939, fragment tekstu <>" - dodaje archeolog.

Butelka znajduje się obecnie w komorze dezynfekcyjnej w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. W najbliższych tygodniach dokumenty zostaną wyciągnięte i zakonserwowane.

"Kilka lat temu przeprowadziliśmy badania geomagnetyczne w głównej kaplicy klasztoru, które wykazały, że pod posadzką znajduje się krypta. W zeszłym roku wykonaliśmy odwiert i na głębokości ok. 70 cm natrafiliśmy na jej strop. Następnie wprowadzaliśmy do środka mikrokamerę, która zarejestrowała szkielet" - mówi kierownik badań.

To jedyna krypta w kaplicy Grobu Bożego, czyli w najważniejszym miejscu na terenie dawnego klasztoru Bożogrobców. Zdaniem odkrywców, może być to miejsce ostatniego spoczynku Jaksy - który w XII wieku sprowadził Bożogrobców z Jerozolimy do Miechowa. Nie można jednak wykluczyć, że jest to pochówek Samuela Nakielskiego (Miechovia) lub fundatora kaplicy Tomasza Bylicy z Olkusza. Kaplica pochodzi z XVI wieku, lecz w źródłach historycznych podano, że jej początki sięgają XII wieku.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera