Otyłość może mieć negatywny wpływ nie tylko na nasz organizm, ale i umysł. Naukowcy ostrzegają bowiem, że nadmiar kilogramów może powodować skurczenie się mózgu - donosi New Scientist. <br />
Antonio posłużył się rezonansem magnetycznym. Przeprowadził badania mózgu wśród 44 osób otyłych oraz 19 osób szczupłych, przy czym wszystkie były w zbliżonym wieku i o podobnym stanie zdrowia. Następnie porównał fizyczne różnice w rozmiarze i kształcie mózgów.
Okazało się, że osoby otyłe mają więcej wody w jądrze migdałowym mózgu, miejscu odpowiedzialnym za odżywianie. Ponadto u otyłych zaobserwowano mniejsze kory oczodołowe, które odpowiadają za percepcję impulsów, wpływając również na zachowania żywieniowe. Convit uważa, że z poczynionych obserwacji może wynikać fakt, że otyli posiadają mniej neuronów, bądź też, że neurony się u nich kurczą.
Odkrycia Convita potwierdzają teorię "równi pochyłej" u otyłych. Jeżeli bowiem ktoś się przejada, prowadzi to do zmian neuronowych, co w przyszłości może skutkować dalszym przejadaniem się. Otyłość oznacza stały stan przedzapalny mózgu, co Convit tłumaczy kurczeniem się mózgu. NIC
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.