Robot idealnym kelnerem

Najlepszymi, najmilszymi, zawsze ustępującymi i nigdy nie biorącymi napiwków kelnerami może poszczycić się restauracja &quot;Dalu Robot&quot; w Chinach. Jaka jest tajemnica ich sukcesu? Zatrudnia... roboty. <br /><br />

Otwarta w grudniu restauracja w Jinan, w południowej części prowincji Shandong to pierwsze w Chinach miejsce, gdzie jedzenie serwują roboty. Urządzenia przypominające droidy z "Gwiezdnych Wojen" umieszczone są na taśmowych ścieżkach, krążących wokół restauracji - informuje Physorg.

W "Dalu Robot" pracuje ponad tuzin robotów, zapewniających rozrywkę i obsługę, witających i przyjmujących gości w recepcji. Każdy z nich ma zamontowany czujniki ruchu, by w momencie, gdy podjedzie do klienta, zatrzymać się i poczekać aż ten odbierze swe danie z dzierżonej przez robota tacy.

"Roboty przyjmują o wiele lepsze postawy zachowawcze niż ludzie. Ludzie częściej się denerwują i szybciej tracą cierpliwość. Roboty zaś nigdy się nie męczą, po prostu dalej pracują, jeżdżąc wciąż i wciąż w kółko. I mogą tak całą noc" - zauważyła Li Xiaomei, 35-latka, która po raz pierwszy odwiedziła restaurację w Jinan.

Wchodzących do futurystycznego, świecącego neonami wnętrza gości wita wyposażona w czarujące rzęsy kobieta-robot. Rozrywkę podczas posiłku zapewniają roboty tańczące i mówiące, wyglądające niczym manekiny, których ruchy wykonują jedynie ręce. Teatr robotów zachwyci niejednego ciekawskiego.

Sektor usługowy nie zawsze nadążał za rozwojem technicznym kraju, ale odkąd ta restauracja powstała, klienci sławią zalety robotów. Właściciel Zhang Yongpei chciałby pokazać poprzez swoją restaurację, że Chiny są poważnym konkurentem w rozwoju technologii. Ma nadzieję, że jego inicjatywa pokazuje światu, że Chiny są innowacyjne i patrzą w przyszłość z otwartym umysłem. NIC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA &amp; NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera