Żucie gumy poprawia koncentrację

Niemieckie szkoły pozwalają swoim uczniom żuć gumę na zajęciach, aby poprawić wyniki ich nauczania - informuje agencja AFP. <br /><br />

Uczniowie żujący gumę na lekcji stanowią jedną z rzeczy, które wyjątkowo drażnią nauczycieli. Jednak w imię dobra nauki wychowawcy w szkole podstawowej w południowych Niemczech postanowili wspierać tę niecną aktywność uczniów.

"Żucie gumy jest dobre dla zdrowia dzieci i poprawia ich zdolności poznawcze" - twierdzi Wolfgang Ellegast z ministerstwa edukacji w Bawarii, gdzie przeprowadzany jest projekt pilotażowy.

"Nikt nie jest zmuszany do żucia gumy, jednak pomaga to dzieciom w koncentracji i radzeniu sobie ze stresem, szczególnie podczas pisemnego sprawdzianu. Aby możliwe było uczenie się z przyjemnością, dzieci muszą przychodzić do szkoły bez obawy i szczęśliwe. Ponadto zachęcamy je do żucia gumy podczas przerw i zajęć" - dodaje Hans Dasch.

Żucie gumy jest również dobre dla zdrowia jamy ustnej, szczególnie po posiłkach, gdy niemożliwe jest, aby 70 dzieci w wieku 6 i 10 lat myły zęby w szkole. Nie obyło się jednak bez ograniczeń. Dzieci muszą bowiem przestrzegać zasady: muszą żuć gumę z zamkniętymi ustami i odpowiednio utylizować zużyte. NIC

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA &amp; NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera