Polski naukowiec uhonorowany Nagrodą Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk

<strong>Prof. Jan Maria Piskorski z Uniwersytetu Szczecińskiego otrzymał Nagrodę Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk</strong>. Wyróżnienie co dwa lata otrzymują pracownicy naukowi o wybitnych osiągnięciach, pochodzący z krajów wschodniej i południowo-wschodniej Europy.

Fundatorem nagrody jest Fundacja Peregrinus-Stiftung (Rudolf Meimberg), a towarzyszy jej gratyfikacja finansowa w wysokości ponad 5 tys. euro - informuje rzecznik Uniwersytetu Szczecińskiego Marika Gołda.

"Jan Maria Piskorski jako mediewista reprezentuje słynną poznańską szkołę polskiej nauki historycznej, tradycyjnie uwzględniającą w swych badaniach dzieje Germania slavica, tj. +słowiańskich Niemiec+, czyli terenów między Łabą i Soławą (Saale) a Odrą. Zajmuje się też jednak zagadnieniami z historii najnowszej oraz politycznej, a we wszystkich tych dziedzinach jest jednym z historyków najbardziej twórczych i wojowniczych" - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody szczecińskiemu profesorowi.

Naukowiec od 1976 do 1979 roku w Poznaniu studiował historię, archiwistykę, slawistykę i łacinę. Po uzyskaniu doktoratu w latach 1988-1989 przebywał na Uniwersytecie w Getyndze. W 1991 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Od roku 2003 jest profesorem historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim.

W swojej karierze naukowej był m.in. wiceprzewodniczącym wspólnej polsko-niemieckiej komisji do spraw podręczników szkolnych przy UNESCO czy przewodniczącym rady fundacji praw człowieka "Humanity in Action, Poland".

"Jedną z głównych zasług J.M. Piskorskiego jest fakt, iż wyniki swej pracy naukowej potrafi on przekazać szerokiemu gronu odbiorców w sposób jasny i zarazem ambitny. Jego eseje historyczne ukazują się na łamach ważnych czasopism kulturalnych nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech czy Hiszpanii. (...) Istotny jest również jego wkład we wspieranie przekładów zwłaszcza niemieckojęzycznej literatury fachowej na język polski" - czytamy w laudacji.

Wielkie międzynarodowe uznanie zawdzięcza nie tylko własnym sukcesom zawodowym i swej pozycji w cieszącej się bogatą tradycją szkole poznańskiej, lecz także odważnemu zaangażowaniu w bieżące dyskusje historyczno-polityczne na temat stosunków polsko-niemieckich, ich widoków na przyszłość i zagrożeń. "Uważany jest za nadzieję dalszego polsko-niemieckiego zbliżenia pojmowanego jako zadanie polityczne oraz społeczne" - napisano w uzasadnieniu.

Polski uczony odebrał nagrodę podczas uroczystego posiedzenia Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk, które odbyło się 26 listopada. Razem z prof. Piskorskim honorowe członkostwo Akademii przyznano germaniście i literaturoznawcy, prof. Eberhardowi Lammertowi w uznaniu całokształtu jego nadzwyczajnych osiągnięć naukowych. Z kolei prof. Ulrike Stein odebrała Nagrodę Berlińsko-Brandenburskiej Akademii Nauk ufundowaną przez Fundację Moniki Kutzner na rzecz Wspierania Badań nad Rakiem za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań nad nowotworami.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 17 bm. Temat spotkania: Podpisanie Porozumienia na realizację projektu „Sciense4Business-Nauka dla Biznesu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera