Amonity były przysmakiem kałamarnic

Amonity, mięczaki kopalne sprzed dziesiątków milionów lat, były przysmakiem kałamarnic - uważają naukowcy, którzy rozwiązali zagadkę tajemniczych ugryzień na muszlach amonitów. O badaniach informuje serwis BBC.

Ślady ugryzień na skurupach amonitów od dawna niepokoiły naukowców. Zagadkę rozwiązali zoolog Chris Andrew i geolog Paddy Howe z Lyme Regis.

Jak dowodzą badacze, na amonitach żerowały kałamarnice, zaopatrzone w rodzaj twardych dziobów, którymi mogły rozgryzać skorupy ofiar. Podnosiły zdobycz i, trzymając ją w pozycji pionowej, manipulowały nią, dobierając się dziobem do miękkich części ofiary.

Naukowcy podkreślają, że dzisiejsze kałamarnice potrafią bez problemu wykonać taką czynność.

"Kałamarnica Humboldta, osiągająca półtora metra długości, może uszkodzić skafander płetwonurka. Potrafiłaby też przegryźć pancerz amonita" - wyjaśnia Howe.

Marzeniem naukowców jest trafić na skamieniałość, która byłaby zapisem samego posiłku. "Dopóki ludzie zbierają skamieniałości, możemy liczyć, że któregoś dnia to się stanie" - dodaje Howe. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera