Prof. Chochowski z SGGW Promotorem Energetyki Odnawialnej 2010

<strong>Prof. Andrzej Chochowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie został laureatem 7. edycji konkursu &quot;Promotor Energetyki Odnawialnej 2010&quot;.</strong> Badacz od blisko 30 lat zajmuje się zagadnieniami energetyki odnawialnej i jej wdrożeniami.

Tytuł Promotora Energetyki Odnawialnej co roku jest przyznawany przez miesięcznik "Czysta energia" osobom lub instytucjom, których działania wywarły wyraźny pozytywny wpływ na rozwój wykorzystania odnawialnych zasobów energii w Polsce.

Jak poinformowała na swojej stronie SGGW, prof. Andrzej Chochowski specjalizuje się głównie w energetyce słonecznej. Jest propagatorem wykorzystywania tej energii w gospodarce żywnościowej. Jego badania prowadzone w latach 80. dotyczyły kolektorów powietrznych stosowanych w suszarnictwie płodów rolnych i najefektywniejszej ich konstrukcji. W kolejnych latach poszerzył krąg swoich zainteresowań o kolektory cieczowe i instalacje grzewcze. Szczególnie pasjonowała go efektywność przetwarzania energii słonecznej w użyteczne formy energii.

W swoich wczesnych badaniach naukowiec interesował się słonecznymi instalacjami grzewczymi, służącymi zarówno do ocieplania wody użytkowej, jak i do podgrzewania powietrza jako czynnika suszącego.

Jak podaje SGGW, badacz propaguje tworzenie hybrydowych systemów zasilania energią wykorzystujących różne nośniki, w tym ze źródeł odnawialnych. W połowie lat 90. wybudował eksperymentalny hybrydowy system zasilający energią odnawialną Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Budach Grabskich k. Skierniewic.

Chochowski był też inicjatorem utworzenia w SGGW makrokierunku technologie energetyki odnawialnej. Makrokierunek, którego kierownikiem został Chocholski, działa przy Wydziale Inżynierii Produkcji. Jego celem jest przygotowanie specjalistów dla tworzącego się lokalnego rynku energii.

"Dotychczasowe kierunki kształcenia na uczelniach technicznych czy rolniczych nie przygotowują absolwenta do realizacji polityki Unii Europejskiej w zakresie rozwoju sektora energetyki odnawialnej. Żaden z kierunków nie przewiduje kształcenia kompleksowego - od przygotowania (wytworzenia) nośnika energii, przez jego przetworzenie (transformację), aż po przystosowanie do bezpośredniego wykorzystania" - powiedział profesor podczas Galii Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego, kiedy przyznano mu tytuł Promotora Energetyki Odnawialnej. Dodał, że kierunek przez niego stworzony ma zagospodarować tę lukę.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.08.2023. Na zdjęciu Mirosław Zientarzewski. PAP/Radek Pietruszka

    MKiDN: powołaliśmy dyrektora Narodowego Muzeum Techniki

  • 13.01.2010 Na zdjęciu prof. Kazimierz Imieliński. Fot PAP/ Marcin Kalinski

    Przed 15 laty zmarł prof. Kazimierz Imieliński – twórca polskiej seksuologii i propagator idei humanizacji medycyny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera