<strong>Drużyna SIFE Uniwersytetu Gdańskiego, która jako jedyna reprezentowała Polskę w światowym finale międzynarodowego konkursu SIFE – Studenci dla Przedsiębiorczości, zajęła w półfinałach wysokie drugie miejsce</strong>. W konkursie, który odbył się w Los Angeles, startowało 39 reprezentacji państw z całego świata. <br /><br />
Trzon drużyny stanowili studenci z wydziałów: Zarządzania, Ekonomicznego, Prawa i Administracji, Filologicznego oraz Wydziału Nauk Społecznych UG. Ich doradcą merytorycznym jest doktor Piotr Wróbel z Wydziału Zarządzania.
W ogólnoświatowym etapie, który odbył się w Los Angeles w dniach 10-13 października br., nasi studenci zakwalifikowali się do półfinału i znaleźli się wśród 16 najlepszych zespołów na świecie. „To kolejny sukces polskich studentów w tym znanym w całym świecie konkursie” – podkreśla Beata Czechowska-Derkacz.
Podczas pierwszej rundy polski zespół musiał zmierzyć się z reprezentacjami Kirgistanu, Korei, Maroka oraz Meksyku. Gdańszczanie przedstawili cztery zrealizowane przez siebie projekty:
* Made in Kaszebe – program skierowany do rzemieślników kaszubskich, który ma na celu promocję i polepszenie sprzedaży kaszubskich wyrobów artystycznych.
* Future in your hands – projekt adresowany do więźniów, którzy w niedługim czasie mają opuścić zakład karny. Studenci prowadzą szkolenia i udzielają porad, które mają im pomóc w zdobyciu zatrudnienia lub w założeniu własnej działalności po wyjściu na wolność.
* Trainees in Polish Enterprise – grupę odbiorców projektu stanowią zagraniczni studenci Uniwersytetu Gdańskiego, którym drużyna SIFE pomaga zdobywać staże i praktyki w Polsce.
* Green Basket – dynamicznie rozwijający się program adresowany do właścicieli trójmiejskich sklepów spożywczych, którym drużyna SIFE pomaga wdrażać proekologiczne innowacje oraz do mieszkańców Trójmiasta, których studenci zachęcają do podejmowania świadomych decyzji konsumenckich. Projekt ten został już wcześniej wyróżniony nagrodą specjalną w kategorii Environmental Sustainability przez firmę Unilever Polska.
Prezentacje wszystkich krajów były oceniane przez sędziów - reprezentantów wiodących przedsiębiorstw z całego świata, zajmujących najwyższe stanowiska kierownicze. Ich decyzją polska drużyna uplasowała się w półfinale na drugim miejscu.
Zwycięzcami całych zawodów zostali studenci z French University w Egipcie. Tuż za nimi znalazła się drużyna z chin, a trzecie miejsce przypadło zespołowi z amerykańskiego Belmont University.
***
SIFE (Students In Free Enterprise – Studenci dla Przedsiębiorczości) to międzynarodowa organizacja non-profit, założona w 1975 roku w USA. Jej zadaniem jest wspieranie studentów ponad 1800 uczelni wyższych w ponad 40 krajach. To największe na świecie stowarzyszenie łączące świat akademicki ze światem biznesu.
Międzynarodowy konkurs SIFE World Cup to organizowane, co roku w wybranym miejscu na świecie, wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi tysiące naukowców, liderów biznesowych i studentów. Podczas zawodów drużyny studenckie mają okazję zaprezentować swoje projekty przed jurorami oraz obserwatorami z całego globu.
PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.