Historia i kultura

Dawne Grody Czerwieńskie badają archeolodzy z UMCS

Badania georadarem. Fot. A. Kokowski
Badania georadarem. Fot. A. Kokowski

<strong>I</strong><strong>stnienie fundamentów romańskiego kościoła w okolicach wsi Czermno na Lubelszczyźnie potwierdzili archeolodzy z UMCS. Zdaniem kierującego badaniami prof. Andrzeja Kokowskiego, to dowód, że mógł tam znajdować się główny ośrodek dawnych Grodów Czerwieńskich. </strong> &quot;Wielki kompleks osadniczy powiązany z grodem to najprawdopodobniej znany ze źródeł ruskich Czerwień&quot; - uważa Kokowski.

O Grody Czerwieńskie toczyli walki polscy Piastowie z władcami ruskiego Kijowa. Czerwień był wówczas jednym z największych ośrodków w tej części Europy. Grodzisko w Czermnie, wsi nad rzeką Huczwą, przy granicy z Ukrainą, jest przedmiotem zainteresowania badaczy już od XIX w. Od dawna przypuszczano, że to właśnie był Czerwień.

Na nadrzecznych łąkach zachował się tam masyw wału obronnego, wyniesienia podgrodzi i chrześcijańskie cmentarzyska. Przez podmokłe łąki, od grodu w stronę rzeki, ciągnęły się dwa pomosty, szerokie na trzy metry, ułożone na potężnych dębowych palach. Jeden z nich miał około 100 m długości, drugi znacznie więcej. Prowadziły one najpewniej do przystani. Próbki drewna pobrane z tych konstrukcji pozwoliły stwierdzić, że gród budowano z drzew ściętych w XI wieku, zaś drzewa użyte na pomosty ścięto w XII i pierwszych latach XIII wieku naszej ery.

Bezskutecznie jednak poszukiwano pozostałości kościoła, o którego istnieniu w Czerwieniu wzmiankowały źródła historyczne. Dopiero kilka lat temu asystent w Instytucie Archeologii UMCS Marcin Piotrowski natrafił na ślady murowanej budowli. Były na podgrodziu, a nie wewnątrz obwałowań, gdzie dotychczas szukali badacze.

Znalezisko młodego archeologa potwierdziły w tym roku zdjęcia lotnicze Czermna, na których Kokowski dostrzegł zarys prostokątnej budowli z absydą kościoła. W październiku prace rozpoczęła tam grupa archeologów z UMCS, którzy wraz ze specjalistami z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Politechniki Lubelskiej, przy pomocy georadaru ustalili przebieg fundamentów świątyni.

Zdaniem Kokowskiego to odkrycie pozwoli na nowe badania, które będą ważne dla średniowiecznej historii Grodów Czerwieńskich, państwa Piastów i Rusi. "Zajmie się tym międzynarodowy zespół badawczy z udziałem nie tylko archeologów i historyków, ale również przyrodników, chemików, fizyków, numizmatyków, historyków sztuki, geologów, geomorfologów i konserwatorów. Instytut Archeologii UMCS może już dzisiaj liczyć na wsparcie Duńczyków, Niemców i Ukraińców" - zapowiedział Kokowski. KOP

PAP - Nauka w Polsce

abe/ bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera