Historia i kultura

Konkurs i wystawa "Polska biżuteria patriotyczna"

<strong>Konkursem na projekt polskiej biżuterii patriotycznej zainspirowanej motywami zaczerpniętymi z martyrologii, takimi jak krzyże czy kajdany oraz wystawą prezentującą biżuterię historyczną </strong>stołeczne Muzeum Niepodległości uczci zbliżające się Święto Niepodległości.

Konkurs na projekt polskiej biżuterii patriotycznej Muzeum Niepodległości zainauguruje 11 listopada. Potrwa on do 15 lutego. Jest skierowany do projektantów biżuterii, studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego i artystów zajmujących się projektowaniem użytkowym oraz do osób traktujących projektowanie hobbystycznie. Prace nadsyłane na konkurs powinny być inspirowane formą, materiałami i motywami zaczerpniętymi z przykładów biżuterii historycznej.

Projekt ma za zadanie przybliżenie unikatowego zjawiska biżuterii patriotycznej, której noszenie miało podkreślać i manifestować uczucia patriotyczne. Biżuteria ta, określana także jako emblematyczna lub żałobna pojawiła się u schyłku XVIII w. W trakcie rozbiorów, nie przestając być ozdobą, pozwalała na wyrażenie postawy obywatelskiej niezgody wobec zaborcy, w latach komunizmu zaś manifestowano nią opór wobec władz.

W XIX w. popularne były żeliwne krzyżyki z datami manifestacji, obrączki, pierścionki, broszki czy spinki do krawatów. Biżuterię wykonywano zwykle z tanich materiałów, takich jak drewno, żelazo czy blacha, które pokrywano czarną emalią i oksydowano na czarno. Do uwypuklenia motywów zdobniczych stosowano macicę perłową lub białą emalię. Najczęstsze motywy w tej biżuterii to: kotwica, korona cierniowa, herby, kajdany, elementy munduru czy kir, z inskrypcjami np. "Wieczna łza" czy "Boże zbaw Polskę. Za specyficzny rodzaj biżuterii patriotycznej końca XX w. trzeba uznać plastikowe i metalowe znaczki m.in. z napisem Solidarność lub kotwicą Solidarności Walczącej oraz oporniki.

Zwycięskie i wyróżnione w konkursie projekty trafią na wystawę, której otwarcie zaplanowano na 22 kwietnia. Zostanie tam zaprezentowana zarówno historyczna biżuteria patriotyczna m.in. z okresu powstania styczniowego i lat 80. XX wieku, jak i inspirowane nią współczesne propozycje. Ekspozycję będzie można oglądać do 20 czerwca.

Konkursowi i wystawie towarzyszyć będzie dwujęzyczny katalog oraz warsztaty, w ramach których zaplanowano wykłady oraz zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych; pod okiem plastyków będzie można wykonać ozdoby inspirowane biżuterią patriotyczną. AKN

PAP - Nauka w Polsce

abe/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera