Mrówki wolą silnych niewolników

Mrówki, które &quot;biorą do niewoli&quot; przedstawicieli innych gatunków wybierają większe, lepiej bronione kolonie - informuje serwis &quot;BBC News&quot;. <br /><br />

Mrówki z gatunków takich jak Protomognathus americanus nie zajmują się przyziemnymi, codziennymi pracami w mrowisku. Mają od tego służących, porwanych za młodu - w stadium poczwarki - z obcych mrowisk. Takie zachowanie określane jest jako pasożytnictwo społeczne.

Jak wynika z badań Sebastiana Pohla (Niemcy), mrówki są na tyle inteligentne, że potrafią zidentyfikować silną obronę jako wskaźnik silnej populacji, zapewniającej im pożytecznych przymusowych pracowników. Napadając na silniej bronione mrowiska mogą porwać więcej poczwarek, a ryzyko okazuje się mniejsze niż przy wielokrotnych wyprawach na słabsze kolonie.

Wyniesione z cudzych mrowisk poczwarki są oznaczane zapachem charakterystycznym dla nowego siedliska i wyrastają na robotników, troszczących się o kolonię jak o własną. PMW

PAP - Nauka w Polsce

agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.01.2024  EPA/CJ GUNTHER

    USA/ Harvard odpiera ataki federalne broniąc swojej niezależności

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: kontakt z reklamami niezdrowej żywności zwiększa dzienne spożycie kalorii u dzieci

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera