
Dzień bagien, Dzień Wody i Dzień Energii - to projekty popularyzatorskie<em><strong> dr hab. Ewy Leny Krogulec. Profesor na <a href="http://www.geo.uw.edu.pl/">Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego </a>(WG UW) kandyduje - w kategorii Naukowiec/Instytucja naukowa - w VI edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.</strong></em>
Dni otwarte WG UW prezentują dziedziny, specjalności lub działy związane z naukami o Ziemi. Ich celem jest rozszerzenie wiedzy, pokazanie nowego, nieznanego lub niedocenianego aspektu badań geologicznych. Najczęściej wiąże się to z naukowym i popularnonaukowym przedstawieniem geologii szerszemu forum.
Prelekcje, forum i panele dyskusyjne, wystawy okolicznościowe adresowane są do młodzieży ze szkół gimnazjalnych, średnich, studentów geologii i kierunków pokrewnych w ramach tzw. wykładów do wyboru oraz pracowników szeroko pojętej ochrony środowiska.
Dni tematyczne w 2010 roku zostały zorganizowane po raz pierwszy w szerszym zakresie, poza popularnymi i znanymi już, włączonymi do stałych kalendarzy spotkań, festiwalami nauki.
Jak tłumaczy dr Krogulec, organizacja dni tematycznych wymagała zaproszenia gości, którzy prowadzili wykłady, organizacji wystaw i prowadzenia paneli dyskusyjnych. Jednocześnie uczelnia nie została obciążona kosztami. W spotkaniach brało udział do 100 osób (liczbę uczestników ograniczały możliwości lokalowe), ale publikacja materiałów w języku polskim i angielskim umożliwiała szerokie uczestnictwo drogą e-mailową.
Podczas Dnia Bagien prof. dr hab. Wiesław Dembek z Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach wygłosił "Krótką opowieść o mokradłach", w której tłumaczył m.in. rozwój i funkcje mokradeł w Polsce i przybliżał ekosystemy mokradłowe jako "siedliska przyrodnicze" w systemie Natura 2000. Dr hab. Ewa Krogulec wyjaśniała z kolei konsekwencje hydrogeologiczne renaturalizacji obszarów bagiennych na przykładzie Indiana Dunes National Lakeshore (USA).
"W parku Indiana Dunes National Lakeshore (IDNL), położonym na południowy-wschód od Chicago, od 1995 roku realizowany jest program renaturalizacji kompleksów bagiennych. Specyfika uprzemysłowionego rejonu IDNL powoduje, że oprócz oczekiwanego, korzystnego wpływu na środowisko biotyczne odtwarzanych obszarów bagiennych, renaturalizacja przejawia się również jako pogorszenie jakości wód podziemnych" - tłumaczyła.
Dr hab. Tomasz Falkowski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa (SGGW) omawiał budowę geologiczną i warunki zasilania odpływem podziemnym mokradeł występujących w dolinach rzecznych na Niżu Polskim. Dr Paweł Rydelek z WGUW mówił o torfach i torfowiskach, a mgr Łukasz Kozub z Zakładu Ekologii Roślin i Ochrony Środowiska UW przedstawił prezentację pt. "Zdrowe torfowiska = zdrowy klimat". Tłumaczył w niej główne przyczyny degradacji torfowisk i ich prawdopodobny wpływ na bilans gazów cieplarnianych. Dr hab. prof. SGGW Tomasz Okruszko z SGGW zastanawiał się natomiast, czy mokradła są ograniczeniem czy szansą w gospodarowaniu wodami.
Organizacja dnia tematycznego wody była związana z obchodami Światowego Dnia Wody. Wykład wygłosił Główny Geolog Kraju dr Henryk Jacek Jezierski. Zastanawiano się, czy ludziom grozi "Dzień bez Wody podziemnej", a panel dyskusyjny dotyczący problemów zagrożenia wodnego moderowała dr hab. Krogulec.
W Dniu Energii obok dr hab. Krogulec głos zabrali pracownicy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.: Iwona Matuszewska, Katarzyna Woźniak, Urszula Meissner, Andrzej Maksym, Przemysław Krogulec, Paweł Zdanowski, Grzegorz Sojski, Marek Hoffmann, Marek Koprianiuk, Maciej Kłos. Omówiona została problematyka pozyskania energii w Polsce, polskie firmy zajmujące się pozyskaniem energii oraz aktualne prace poszukiwawcze w Polsce i na świecie.
Dr hab. Krogulec jest autorką lub współautorką ponad 60 publikacji naukowych i popularnonaukowych, członkiem w licznych komitetach naukowych konferencji krajowych i międzynarodowych o charakterze naukowych i popularnonaukowym oraz rad naukowych Kampinoskiego Parku Narodowego, Państwowego Instytut Geologicznego, Wydziału Geologii UW i Instytut Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej UW.
PAP - Nauka w Polsce
kol/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.