Młody dinozaur był tak przerażony, że uciekał na dwóch nogach

Badając ślady stóp dinozaurów, naukowcy odkryli, że dinozaurze dziecko, należące do czworonożnych zauropodów, tak się przestraszyło, iż rzuciło się do ucieczki na dwóch nogach - informuje serwis &quot;Discovery&quot;. <br /><br />

Ślady stóp dinozaurów odnaleziono w Stanach Zjednoczonych, na zboczu wzgórza znajdującego się na niedaleko Denver.

Zostawił je najmłodszy i najmniejszy apatozaur, jakiego dotychczas poznano. Dorosły apatozaur osiągał długość trzech autobusów i ciężar ośmiu słoni indyjskich. Natomiast młode miało rozmiar niewielkiego psa.

Ślady pochodzą sprzed 148 mln lat. Naukowcy przypuszczają, że w tym regionie żyło w owym czasie duże skupisko apatozaurów.

Ślady młodego osobnika układają się równolegle do śladów dorosłego. "Nie słyszałem, żeby ktoś dotąd odkrył ślady biegnącego zauropoda" - wyjaśnia Matt Mossbrucker z Morrison Natural History Museum.

Co ciekawe, odcisnęły się wyłącznie ślady tylnych łap. "Mogło być tak, że tylne łapy biegnącego dinozaura niszczyły ślady przednich łap. Być może jednak zwierzę biegło wyłącznie na tylnych łapach" - dodaje Mossbrucker.

Naukowiec na potwierdzenie tej tezy przywołuje podobieństwo do żyjącego dzisiaj bazyliszka pręgowanego, jaszczurki, która chodzi na czterech nogach, ale biega na dwóch. KRX

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera