Szansa na nową terapię dla chorych po udarze mózgu

Udało się odkryć mechanizm sygnalizacji neuronalnej zaangażowanej w regenerację mózgu po udarze - informują naukowcy z USA na łamach pisma &quot;Nature&quot;. Ich badania mają szansę pomóc w opracowaniu nowych metod terapii dla chorych. <br /><br />

Udar powoduje masowe, nieodwracalne obumieranie neuronów w mózgu, poprzez co pełna regeneracja funkcjonalna uszkodzonego regionu jest bardzo trudna.

Thomas Carmichael wraz z zespołem z University of California w Los Angeles wykazał, że udar sprawia, iż neurony otaczające uszkodzony region stają się mniej pobudliwe, ponieważ gromadzą neuroprzekaźnik hamujący tzw. kwas gamma aminomasłowy (GABA).

Zahamowanie tej formy aktywności GABA genetycznie lub przy pomocy specjalnych leków poprawia regenerację po udarze u myszy - co bardzo ważne - również, jeżeli zostanie wprowadzone z opóźnieniem (nie bezpośrednio po udarze).

Dotychczas dostępne są jedynie metody leczenia, które żeby zadziałać, skutecznie muszą być zastosowane bezpośrednio lub kilka godzin po udarze i żadna z nich nie wspomaga regeneracji funkcjonalnej mózgu, przez co pacjenci cierpią na wiele zaburzeń po przebytym udarze.

Pomimo że nie da się uniknąć śmierci komórek nerwowych, dzięki pracy naukowców z Los Angeles można będzie ratować neurony otaczające obszar udaru, co pozwoli na przynajmniej częściowe przejęcie funkcji obumarłych komórek i poprawę stanu pacjentów. KDO

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Antykoncepcja jednoskładnikowa może zwiększać ryzyko ataków astmy

  • Adobe Stock

    Ruch dłoni może pomóc w szybszej diagnozie autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera