IMGW: październik zimny i suchy

<strong>Tegoroczny październik upłynął pod znakiem mniejszych niż zwykle opadów i niższych temperatur. W Warszawie spadło w ciągu miesiąca 2,9 mm deszczu, ponad dziesięć razy mniej niż normalnie</strong> - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Chociaż 31 października w Krakowie termometry pokazały 20,4 stopni Celsjusza, to średnie temperatury w październiku były niższe od średniej z ostatnich 30 lat.

18 października w Toruniu było osiem stopni mrozu, a 27.10 na Kasprowym Wierchu - dziewięć i pół. To jeszcze nie rekord wszechczasów, ani nawet dziesięciolecia - 24 października 2003 r. temperatura na Kasprowym spadła do minus piętnastu, a w Suwałkach do minus dwunastu, ale ostatni miesiąc był, według meteorologów, "znacznie poniżej normy". Średnia temperatur z całego miesiąca wyniosła w Warszawie sześć stopni Celsjusza.

Poniżej normy były też opady deszczu. Najwięcej padało w Ustce - miesięczna suma opadów wyniosła tam 53,3 mm. "To stanowi 64,6 proc. październikowej normy dla tej stacji" - napisała w komunikacie przesłanym PAP Agnieszka Prasek z Biura Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla meteorologów oznacza to, że opady mieszczą się w normie, ale to niewiele w porównaniu z październikowymi rekordami z 1956 roku. Jednego dnia (28 października 1956) spadło wtedy na Śnieżce 93 mm deszczu.

Były natomiast miejsca w Polsce, zwłaszcza w centrum i na zachodzie, gdzie nie padało prawie wcale. Najniższą sumę opadów zanotowała stacja meteorologiczna w Legnicy - 2,6 mm deszczu przez cały miesiąc (7,4 proc. październikowej normy dla tej stacji).

"W Warszawie w ciągu miesiąca spadło 2,9 mm deszczu, co stanowi 7,5 proc. normy, mierzonej jako średnia za ostatnie 30 lat. Najwyższą dobową sumę opadów zanotowano 14 października, wyniosła ona 1,9 mm. W latach 1951-2010 rekordowy opad wystąpił 6.10.1956 i wyniósł 50,3 mm" - poinformowała Prasek. ULA

PAP - Nauka w Polsce

tot/ mow/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Jak mógł wyglądać przodek ludzi, ptaków i jaszczurek (ale nie żab)? Wizualizacja kręgowca sprzed 350 mln lat, który mógł pozostawić ślady na australijskiej skale. Credit: Marcin Ambrozik

    Najstarszy znany gad był Australijczykiem. Ślady pazurków sprzed 350 mln lat

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera