Flaming w zalotach jest bardziej jaskrawy

Samce flamingów produkują barwny pigment i wykorzystują go, jako make-up, szykując się do godów. Dzięki temu ich pióra zyskują bardziej intensywną barwę, sygnalizując dobrą formę zalotnika - informuje &quot;Behavioral Ecology and Sociobiology&quot;. <br /><br />

Juan Amat z Estacion Biologica de Donana w hiszpańskiej Sewilli i jego zespół obserwowali flamingi różowe (Phoenicopterus roseus), żyjące na południu Hiszpanii. Przyglądali się zabiegom pielęgnacyjnym, zwłaszcza w okresie intensywnych zalotów, (w efekcie, których ptaki dobierają się w pary) od października do kwietnia. Wyniki tych obserwacji porównali z wynikami obserwacji z drugiego półrocza.

Od niektórych ptaków należących do obserwowanej populacji naukowcy pobrali wydzielinę gruczołów kuprowych i zebrali pióra. Próbki przebadali przy pomocy wysokosprawnej chromatografii cieczowej - techniki, która pozwala m.in. identyfikować różne substancje chemiczne.

W gruczołach kuprowych (usytuowanych w okolicy, z której wyrastają pióra ogona) produkowana jest tłusta wydzielina. Flaming rozprowadza ją dziobem po piórach. Naukowcy odkryli w niej także czerwone i żółte pigmenty z grupy karotenoidów, które (rozprowadzone po ciele) nadają piórom czerwoną, pomarańczową albo żółtą barwę. Wydzielanie tych związków jest najbardziej intensywne w okresie godowych popisów.

Zwierzęta same z siebie nie umieją produkować karotenoidów; uzyskują je z pokarmu. Bardziej intensywna barwa upierzenia może, zatem sygnalizować sprawność danego osobnika w zakresie żerowania - tłumaczą naukowcy.

Takie pióra "mówią" również: "mogę poświęcić nieco czasu na popisy przed samicami, gdyż jestem w świetnej formie" - zauważa cytowana przez serwis "News In Science" biolog z Macquarie University w Sydney, dr Sarah Pryke. Najwyraźniej sprawnym samcom lepiej idzie żerowanie. Mają więc czas, jak również zasoby, które w odpowiednim czasie mogą zainwestować w godowe popisy.

Hiszpanie zwrócili też uwagę, że bardzo często flamingi pozwalają swoim piórom blaknąć. Zaniedbują się, kiedy już znajdą "drugą połowę" i przystępują do budowy gniazda.

Pryke zauważa, że zjawisko celowego barwienia ptasich piór jest dość rzadkie. "Istnieją pewne sugestie, że na przykład sępy pokrywają się czerwonym pyłem, co może pomagać im odpowiednio się zaprezentować innym osobnikom. Jednak o ile wiem, nie ma zbyt wiele naukowych dowodów na ten rodzaj zachowania u ptaków" - mówi.

Dawniej kolor piór uważano za cechę "statyczną" - taką, na której zmianę ptak raczej nie ma wpływu. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera