
<strong>W podróż po zapętlonych szlakach rozwoju naszej cywilizacji zabiera czytelników "Pajęczyny wiedzy" jej autor - James Burke. </strong>Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. Brytyjski historyk prezentuje w niej, w jaki sposób najróżniejsze pomysły, zadziwiające przebłyski intuicji i ludzkiej fantazji splatają się ze sobą, tworząc ogromną sieć powiązań w czasie i przestrzeni.
"Pajęczyna wiedzy" to dziesięć różnych wypraw poprzez wielką sieć transformacji. Autor proponuje też klucz, według którego można czytać publikację. "Może być wiele różnych sposobów czytania tej książki, podobnie jak wieloma drogami można pokonać drogę w sieci" - pisze James Burke. Najprostszy - jego zdaniem - to czytanie od początku do końca, sposobem niezmiennie stosowanym od pojawienia się alfabetu 3,5 tysiąca lat temu.
"Można też jednak czytać ją w sposób którego kiedyś zabraniał Ci nauczyciel, +skacząc+ po tekście. W wielu miejscach w tej książce - kiedy oś czasu konkretnej wyprawy dotrze do bramki w sieci, krzyżując się z inną, pozornie odrębną podróżą - znajdują się współrzędne umożliwiające przejście" - radzi autor.
Proponuje, by korzystając z tych współrzędnych czytelnik przeskoczył naprzód lub do tyłu w ramach książkowej subprzestrzeni. Znajdzie się wówczas w innej bramce, gdzie można wybrać się w podróż po innej osi czasu i iść dalej, aż do kolejnych podróży, gdzie można - jeśli się chce - znów się przesiąść. W tekście pojawiają się 142 bramki.
"Można więc stwierdzić, że książkę da się czytać na 142 sposoby" - przekonuje autor. "Nie sugeruję wprawdzie takiej metody, jednak mogłaby ona dać bezpośrednie i intuicyjne zrozumienie tego, jak zmienia się świat" - dodaje James Burke .
James Burke to brytyjski historyk nauk, autor wielu bestsellerów, m.in. "Skojarzeń"oraz "The Knowledge Web" i "Circles". Przez sześć lat pisał felietony do Świata Nauki, a także wymyślił, wyreżyserował i sam poprowadził serię telewizyjnych programów Connections 3 dla kanału edukacyjnego The Learning Channel.NASA, MIT, IBM, Microsoft, Parlament Europejski i World Affairs Council często zapraszają Jamesa Burke'a do wygłaszania wykładów poświęconych technice i zmianom zachodzącym w społeczeństwie.
PAP - Nauka w Polsce
esz/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.