
<strong>Nakładem Wydawnictwa Bellona i Oficyny Wydawniczej ASPRA -JR ukazała się książka "Generałowie polscy. Zarys portretu zbiorowego 1776-1945" prof. Piotra Staweckiego. </strong>"Prezentowany tutaj zarys portretu zbiorowego generałów polskich sięga ostatnich lat I Rzeczypospolitej. Pojęcia regimentarz i hetman wyszły wówczas z użycia służbowego języka polskiego i w zamian weszło na stałe słowo - generał" - pisze prof. Stawecki.
Wodzowie ci nie doczekali się jednak oddzielnej całościowej monografii. "Generalicja Wojska Polskiego jako całość pozostała środowiskiem mało znanym, a sądy i oceny o niej dają bardzo często obraz uproszczony. Opracowanie zarysu portretu zbiorowego wydawało się więc konieczne" - konkluduje Stawecki.
Autor koncentruje się na generalicji polskiej od okresu insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku poprzez czas działalności Legionów Polskich i wojsk Księstwa Warszawskiego, wojnę z Rosją w latach 1830-1831, powstanie styczniowe (1863-1864), wojnę Polski z Rosją bolszewicką w latach 1919-1920, lata II Rzeczypospolitej aż po okres II wojny światowej. Począwszy od insurekcji kościuszkowskiej po drugą wojnę światową zginęło 87 generałów. "Znamienny przy tym jest fakt, że w okresie dwuipółletnim, od września 1939 r. do 1942 r. zostało zamordowanych na nieludzkiej ziemi 38 generałów" - podkreśla prof. Piotr Stawecki.
***
Piotr Stawecki studiował historię na uniwersytetach w Toruniu i w Warszawie. W 1991 r. uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w najnowszej historii wojskowości oraz historii politycznej, zwłaszcza II Rzeczypospolitej. Opublikował m.in. "Wojsko a polityka wewnętrzna w Drugiej Rzeczypospolitej w latach 1935 1939" (1969), "Polityka wojskowa Polski w latach 1921 - 1926" (1981), "Słownik biograficzny generałów Wojska Polskiego w latach 1918 - 1939" (1994), "Oficerowie dyplomowani Wojska Polskiego Drugiej Rzeczypospolitej" (2001), "Wojsko Marszałka Józefa Piłsudskiego" (2004), a także wiele rozpraw w czasopismach naukowych i tomach zbiorowych. Od 1985 roku wchodzi w skład Rady Naukowej Polskiego Słownika Biograficznego.
PAP - Nauka w Polsce
esz/ agt/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.