O udziale Polski w podboju Marsa na Konwencji Mars Society

<strong>Polska może odegrać dużą rolę w podboju Marsa - przekonywał prezes Mars Society dr Robert Zubrin podczas 10. Europejskiej Konwencji Mars Society, która odbyła się w dniach 22-23 października w Warszawie.</strong> W spotkaniu wzięli udział naukowcy i badacze Czerwonej Planety z całego świata.

Mars Society to międzynarodowa organizacja, która powstała w 1998 r. Rok później powstał polski oddział stowarzyszenia. Celem Mars Society jest doprowadzenie do załogowego lotu na Czerwoną Planetę i promocja badań Marsa.

Podczas spotkania w stolicy dr Zubrin podkreślił, że mimo skromnego budżetu, Polska mogłaby przeprowadzić ciekawe badania, które nie tylko znacznie poszerzyłyby zasób wiedzy o Marsie, ale stanowiłby także impuls mobilizujący inne europejskie kraje do realizowania ciekawych projektów. Zaznaczył przy tym, że za postępem nauki idzie nie tylko prestiż, ale także opłacalność gospodarcza - zwłaszcza, gdyby Polakom udało się wyspecjalizować w konkretnym obszarze badań.

Z prezesem Mars Society zgodził się polski naukowiec - Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych PAN, koordynator projektu Chomik. Jego zdaniem, Polacy mają szanse na wyspecjalizowanie się w badaniach geologicznych ciał niebieskich.

Badania podłoża Marsa są bardzo ważne ze strategicznego punktu widzenia - wszelkie plany dotyczące wyprawy na Marsa i zbudowania tam bazy muszą się rozpocząć od zbadania gruntu Czerwonej Planety. Chomik, czyli penetrator gruntu księżyca Marsa, Phobosa, weźmie udział w marsjańskiej misji Phobos Grunt już w przyszłym roku. To jednak tylko jeden z przykładów sukcesów polskich naukowców. Innym jest algorytm RODM, autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Podczas Konwencji Kotlarz zaprezentował skrypt mComplex, czyli kolejny element "marsjańskiego oprogramowania".

To właśnie osiągnięcia i projekty badawcze polskich naukowców sprawiły, że Konwencja odbyła się w Warszawie. O sukcesach Polaków na międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich Univeristy Rover Challenge opowiadał Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska, a także sami członkowie drużyny łazika Magma. Z kolei nowoczesne rozwiązania z obszaru robotyki zaprezentowali przedstawiciele Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

Jubileuszowa Konwencja Mars Society zgromadziła także wielu przedstawicieli zagranicznych ośrodków naukowych. Dr Hannes Griebel z Mars Society Deutschland przedstawił koncepcję misji Archimedes, której celem jest wysłanie sondy badającej atmosferę Marsa. O klimacie planety mówił także szwajcarski naukowiec Pierre Brisson. Francję reprezentował natomiast m.in. Alain Souchier, który poruszył tematykę symulacji misji marsjańskich.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

  • 16.04.2025. Na zdjęciu dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Josef Aschbacher podczas wywiadu dla Polskiej Agencji Prasowej, przed drugim dniem III Konferencji Bezpieczeństwa ESA na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    Szef ESA o odkrywaniu kosmosu: to wręcz niewiarygodne, ile robi Europa przy relatywnie niewielkich środkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera