Amazonia: co trzy dni nowy gatunek

Aż 1 200 nowych gatunków roślin i kręgowców, m.in. gatunek papugi o łysej głowie czy rzecznego delfina, odkryto w latach 1999-2009 w Puszczy Amazońskiej - wynika z najnowszego raportu organizacji ekologicznej WWF.

W raporcie pt. "Amazon Alive!: A Decade of Discoveries 1999-2009" opisano 637 nowych dla nauki gatunków roślin, 257 gatunków ryb, 216 - płazów, 55 - gadów, 16 - ptaków i 39 - ssaków.

Do najciekawszych odkryć należy pierwszy od 1936 r. nowy gatunek anakondy, czterometrowa Anakonda boliwijska Eunectes beniensis albo niezwykle ubarwiona żaba (Ranitomeya amazonica), której głowę zdobią ogniste paski, zaś kończyny - kontrastowe plamki, przypominające krople wody.

Nowością jest również należąca do rodziny papugowatych barwinka gołogłowa (Pyrilia aurantiocephala). Jej głowy nie porastają pióra; u poszczególnych osobników skóra w tym miejscu może mieć przeróżny kolor. Ptakowi temu grozi wyginięcie z powodu wycinania lasów. Pulę odkryć powiększa też Inia boliviensis - boliwijski krewniak amazońskiego delfina rzecznego (nazywanego też różowym delfinem rzecznym), który ma więcej zębów, mniejszą głowę oraz mniejsze, szersze i bardziej okrągłe ciało.

W studni, wykopanej w małej wiosce w Brazylii, odkryto natomiast Phreatobius dracunculus, gatunek sumokształtnych rybek - ślepych, niewielkich i jasnoczerwonych, żyjących przede wszystkim w wodach podziemnych.

Eksperci uważają Amazonię za jedno z najbogatszych przyrodniczo obszarów Ziemi. I choć wymaga ona wyjątkowej ochrony, to przez ostatnie 50 lat ludzie przyczynili się do zniszczenia co najmniej 17 proc. rosnących tam lasów równikowych (ich obszar odpowiada dwukrotności terytorium Hiszpanii) - alarmują ekolodzy z WWF. ZAN

PAP - Nauka w Polsce

tot/ jra/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera