Archeolodzy zlokalizowali pozostałości najstarszego szpitala w Wielkiej Brytanii

Archeolodzy ustalili miejsce, gdzie znajdował się najstarszy w Wielkiej Brytanii szpital z przełomu X/XI wieku w Winchester w południowej Anglii - informuje serwis internetowy Independent UK. <br /><br />

Jak poinformował dr Simon Roffey z Uniwersytetu Winchester, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku St. Mary Magdalen, gdzie pod koniec XII wieku powstał szpital o tej samej nazwie w Winchester w hrabstwie Hampshire, naukowcy odkryli pozostałości wcześniejszych budynków i pochówki ludzi, z których wielu cierpiało na trąd.

Analiza próbek metodą węgla aktywnego wykazała, że znalezisko pochodzi z okresu 960-1030. Zdaniem naukowców, w tym miejscu znajdował się najstarszy z dotychczas odkrytych szpitali w Anglii i w całej Wielkiej Brytanii.

Dotychczas historycy i archeolodzy przyjmowali, że szpitale na terenie Brytanii zaczęły być zakładane dopiero po podboju dokonanym przez Normanów pod wodzą Wilhelma Zdobywcy w 1066 roku, a najstarszy z nich - szpital Harbledown założony w ok. 1070 roku - znajduje się w Canterbury w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii.

Według prof. Nicholasa Orme, eksperta w dziedzinie badań średniowiecznych szpitali, w źródłach historycznych brak jest udokumentowanego świadectwa istnienia w Brytanii szpitala przed 1066 rokiem oprócz informacji o prowadzeniu leczenia chorych w klasztorach.

Według naukowców, odkrycie pozostałości szpitala z późnego okresu anglosaskiego, sprzed najazdu Normanów, ma duże znaczenie dla badań historii Anglii.

Winchester było stolicą Anglii przez dużą część okresu anglosaskiego (jako stolica Królestwa Wessex) i w początkowym okresie normańskiej okupacji. Dopiero w XII wieku stolica została przeniesiona z Winchester do Londynu. JOT

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera