Naukowcy o przyczynach kończenia znajomości na Facebooku

Nic nie znacząca korespondencja w rodzaju setny mail o ulubionej formacji muzycznej to najważniejszy powód kończenia znajomości na Facebooku. Drugą przyczyną skreślenia kogoś z listy znajomych jest religia i polityka - informuje EurekAlert, powołując się na badanie University of Colorado Denver Business School. <br /><br />

University of Colorado Denver Business School przeprowadziło badanie nt. tego, jak zaczyna i kończy się znajomość w Facebooku, portalu społecznościowym, który przyciąga miliony użytkowników na całym świecie, wymieniających się informacjami, zdjęciami i plotkami - podaje EurekAlert.

"Badacze spędzili sporo czasu sprawdzając, w jaki sposób ludzie zawierają znajomości internetowe, ale niewiele do tej pory wiadomo nt. kończenia tych znajomości" - powiedział Christopher Sibona, doktorant z programu Computer Science and Information Systems - "Być może nasze badanie pomoże w stworzeniu teorii nt. całego cyklu zawierania przyjaźni on-line i jej kończenia."

Sibona na podstawie ankiet rozesłanych do ponad 1500 użytkowników Facebooka doszedł do wniosku, że powodem kończenia przyjaźni jest nic nie znacząca korespondencja w rodzaju setny mail o ulubionej formacji muzycznej.

Drugą przyczyną skreślenia kogoś z listy znajomych była religia i polityka. "Ludzie starają się nie mówić o religii i polityce na zwykłych przyjęciach, a zapominają, że to samo obowiązuje w internecie" - stwierdził doktorant.

Na trzecim miejscu znalazły się niedelikatne lub rasistowskie komentarze.

Na Facebooku pojawiła się też hierarchia związków dominujących i podporządkowanych. Osoby, które poszukiwały znajomości miały większą szansę na bycie skreślonym z listy przyjaciół w sposób nagły i dosadny. Z kolei te, kończące znajomość, wydawały się dominować.

Zdaniem Sibona netykieta bardzo różni się od tego, co dzieje się w świecie realnym: "Tutaj zapytanie wprost "czy chcesz zostać moim znajomym" jest nie na miejscu i może być niezręczne."

Ponieważ Facebook bywa też używany przez osoby poszukujące pracowników, Sibona ostrzega by być ostrożnym w zamieszczaniu informacji, gdyż pewne posty, kończące znajomość mogą być negatywnie ocenione przez pracodawców. MN

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    AP: statek kosmiczny, który miał wylądować na Wenus w latach 70., w maju spadnie na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Francja/ Centrum Badań Naukowych przyciąga specjalistów z krajów, gdzie ich praca jest utrudniona

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera